Hetény írásos emlékekben
Hetény név sok titkot rejt. Lehet sok minden. Az enciklopédiák szerint ez egy ősi férfinév, nevének jelentése hetedik gyermek.
Jelenthet községeket is itt a Kárpát- medencében. A mi községünk is Hetény nevet viseli. A komáromi járásban fekszik, szomszédos Izsával, Szent-Péterrel és Komárommal. Ezen adatok alapján az első kérdésre a helyes az X.
Községünk első írásos említése 1075-ből való, melyet a CODEX DIPLOMATICUS ET EPISTOLARIS SLOVACIAE-ben találunk. Ezt a kódexet Pozsonyban adták ki.
„ A Vág mellett pedig adtam egy Santa nevű helységet, szántóföldet, legelővel és nyájassal, a Duna mellett nagy erdőt, vízhasználati joggal és saját határaikkal meghatározott negyven viziházat. Komáromhoz pedig három szántóföldnyi földet és a használati jogot ugyanabban a Dunában, melyet WAGETUINNAK neveznek. Tehát a 2. Kérdésre a helyes válasz 1075 – az 1-t kellett bekarikázni.
A Következő írásos adatot a Gesta Hugarórumban találjuk, melyben a következőkép szerepel községünk: Ugyanebben az időben, ugyanarról a tájékról jött egy Hetény nevű igen nemes vitéz, és neki a vezér szintén nem kevés földet meg egyéb jószágot adott.
Az eredeti latin szövegben Heten írásmódban szerepel, tehát a 3-as kérdésre a helyes válasz az 1 volt.
1223-ból való az esztergomi Keresztesek (Keresztvivők) Konventjének levele, melyben eladják Hetényben levő földjüket Hogel Komáromi fődiakónusnak 3 márka ezüstért. Ez alevél is a Budapesti Országos Levéltárban található 248142 szám alatt, azonosító száma: 260.
Egy ismeretlen tartalmú levél 1258-ból hetyn néven említi falunkat.
Mikó mester végrendeletében, Hetynben levő birtokát az esztergomi érsekre hagyományozza., 1305-ben, így megint csak Esztergomhoz kerülnek a hetényi földek. A totó 5. Kérdésére a helyes válasz a 2.
1307-ből való az első olyan oklevél, aminek elkészítése és megírása HETÉNYBEN történt. Az oklevélben Tamás érsek a nemeseknek engedélyt ad, hogy KIS-BUCSÁNYBAN kápolnát építsenek. A szöveg az oklevélre magyarul van ráírva. A 6. Kérdésre a helyes válasz az X .
Paulus országbíró levelét Visegrádon írták 1345-ben, ebben a levélben 48 alkalommal említik Heten-t. A hetes kérdésre a helyes válasz az 1.
Hivatalos térképünk is van Hetényről, ezt az 1. katonai felmérés során készítették, 1782-ben. Ehhez kapcsolódott a 8. kérdés is, erre a helyes válasz a 2.
A második katonai felmérés során, 1822-69-között szintén készítettek Hetényről hivatalos térképet. Ez viszont már a községhez tartozó Csenke dülőt ábrázolja. A kilencedik kérdésre a helyes válasz az X.
Az okiratok alapján össze tudjuk foglalani Hetény névváltozásait, amely egészen 1223-ig vezethető vissza. A dián községünk nevének írásmódjait láthatják. A 10. kérdésre a helyes válasz az 1.
Hetény területén számos helyen végeztek régészeti ásatásokat, az 1930-as, 1965-75-s években. A régészek ezeket a területeket 10 lokalitásra osztották a feltárt leletek alapján. A legérdekesebbek láthatják a dián.
A 11-es kérdésre a helyes válasz a 2.
Községünket a kelta leletek tették híressé, ezek közül is a kelta karkötő, mely a 80-as években megrendezett régészeti konferencia meghívójára is rákerült. A 12-es kérdésre tehát a helyes válasz az 1.
Kérjük, ellenőrizzék át a megoldásokat, figyeljék a diát.
Rancsó Máté, Csollár Ádám, 7.o.
2011/2012
Felkészítő pedagógus: Mgr. Rancsó Andrea
FELHASZNÁLT IRODALOM: megtekinthető az itt letöltendő bemutatóban, katt: Heteny_els___irasos_emlekei.ppt
Próbálják ki a Hetény TOTÓ - t is, mit tudunk Hetényről? katt ide: Heteny_Toto.doc