2024/2025

Április

Áprilisi események

Petőfi Sándor versei új hangon – köszönet Tóth Tibornak és csapatának!

Előadás

         Ezúton is szeretnénk megköszönni Tóth Tibornak és csapatának a szórakoztató és egyben megható előadást!

        A műsor során Petőfi Sándor jól ismert és kevésbé ismert versei keltek új életre megzenésítve, különleges hangulatot teremtve a közönség számára. Az előadásnak köszönhetően még közelebb kerülhettünk a költő szellemiségéhez, gondolataihoz és hazaszeretetéhez.

   Köszönjük az élményt, és bízunk benne, hogy még sok hasonló alkalom részesei lehetünk!

                   


Utazás az ókori olimpia játékok világába

Komáromi Tibor előadása

Nagy megtiszteltetés volt vendégül látni Komáromi Tibor olimpiai ezüstérmes birkózót, aki lebilincselő előadásával elrepített minket az ókori olimpiai játékok világába.

Hálásan köszönjük az élményt, a gondolatébresztő pillanatokat és az élvezetes utazást az olimpia múltjába!

                                   


 

F e n n t a r t h a t ó s á g i    T é m a h é t    a    T a r c z y b a n 

    Hálásan köszönjük Kalmár Mónikának és Barossová Máriának az április 9-i délutáni foglalkozást, amely a Fenntarthatósági Témahét programsorozatának részeként valósult meg.

       A délután folyamán a gyerekek nemcsak új ismereteket szereztek, hanem játékos, kreatív módon tapasztalhatták meg a környezettudatosság mindennapi lehetőségeit is.   

      A program egyik különleges eleme az volt, amikor az 5–6. évfolyamos tanulók betekintést nyerhettek az ökotudatos háztartások egyik népszerű kellékének, a méhviaszos kendőnek az elkészítésébe. Megtiszteltetés volt számunkra, hogy Barossová Mária személyesen mutatta be ezt a természetes és komposztálható alternatívát, amely kiváló megoldást nyújt az egyszer használatos műanyagok kiváltására. A gyerekek nemcsak az elkészítés folyamatát ismerhették meg, hanem annak környezetre gyakorolt jótékony hatásairól is beszélgethettek.

    Eközben a 3–4. évfolyamos diákok Kalmár Mónika vezetésével újrahasznosított anyagokból készítették el a „Zöld Tündér” virágkoszorúját – egy olyan alkotást, amely a természet szépségére és az újrahasznosításban rejlő kreatív lehetőségekre hívta fel a figyelmet. A gyerekek különféle, számukra új technikákkal ismerkedhettek meg, és megtapasztalhatták, hogyan válhatnak a természet adta anyagok – például növényi eredetű festékanyagok – az alkotás eszközeivé.

     A környezetvédelem, az újrahasznosítás és a közös alkotás öröme mind központi szerepet kapott ezen a tartalmas délutánon. A gyermekek lelkesedése és nyitottsága minket is inspirált – köszönjük, hogy részesei lehettünk ennek a szemléletformáló élménynek!




A 10. Fenntarthatósági Témahét egy másik témájaként a szélenergiát céloztuk meg, így hát építettünk egy papírforgóparkot a 3. 4. 5. és 6. osztállyal.

                                                       


 

N Á R C I S Z O K      N A P J A 


 

Iskolánk az idei évben is bekapcsolódott a Rákellenes Liga által szervezett jótékonysági eseménybe, a Nárciszok Napja elnevezésű programba. Ezen a napon a diákoknak lehetőségük volt nárciszt vásárolni, amivel támogathatják a rákos betegek életének megkönnyítését. A nárciszok a kilencedikes diákok közvetítésével jutottak el minden évfolyamba és a tantestületbe.

Köszönet az adományokért!


A  M A G Y A R    K Ö L T É S Z E T    N A P J A 

Á P R I L I S    11. 
 

    Április 11-e a magyar költészet napja, amelyet 1964 óta József Attila születésnapján ünneplünk. E jeles alkalomból országszerte irodalmi programokkal, versmondásokkal és változatos kulturális eseményekkel tisztelegnek a költészet előtt.

     Ebben az évben különösen emlékezetes a nap, hiszen éppen 120 éve született József Attila, a magyar irodalom egyik legnagyobb költője.

       Természetesen iskolánkban sem maradt el az ünneplés: szavalattal, megzenésített versek hallgatásával és irodalomórán a természetbe posztolt költeményekkel kapcsolódtunk a közös megemlékezéshez.

                                       

 


                 ÁDI   BÁCSI   BEMUTATÓJA   A   HÍMES  TOJÁSOKRÓL

Különleges élményben volt részünk, hiszen iskolánkba látogatott a hetényi származású Szabó Ádi bácsi, aki a hímes tojás készítésének mesterségét hozta el nekünk. A bemutató során megcsodálhattuk a gyönyörűen díszített, hagyományos tojásokat, majd mi magunk is kipróbálhattuk a technikát. Ádi bácsi türelmes útmutatásával szebbnél szebb alkotások születtek.

                               

 



 

Cserkésztoborzás a Tarczyban – kaland, csapatmunka, jó hangulat

     Április 11-én különleges élményben volt része tanulóinknak: a Baranyay János Cserkészcsapat tartott izgalmas toborzó programot iskolánkban. A délelőtt során a gyerekek játékos feladatokon keresztül ismerkedhettek meg a cserkészet világával, ahol a közösségi élmény, a természet szeretete és az együttműködés kiemelt szerepet kapott.

     A tanulók nagy lelkesedéssel vettek részt a programban – a sok nevetés, a vidám játékok és a csapatszellem igazi cserkészhangulatot varázsolt az iskolába.

  Ezúton is köszönjük a Baranyay János Cserkészcsapatnak a tartalmas és élménydús délelőttöt! Reméljük, hogy sok tanulónk kedvet kapott a cserkészethez, és csatlakozik ehhez a nagyszerű közösséghez. Várjuk a folytatást – a kaland valóban csak most kezdődik!
                                                

 



Könyvtári napok – 2025. április 15–16.

Április 15-én és 16-án ismét megrendezésre került iskolánkban a már hagyománynak számító Könyvtári napok, amelyek évről évre izgalmas és szórakoztató programokkal várják a diákokat és tanárokat egyaránt. Az idei esemény sem okozott csalódást: izgalmasabbnál izgalmasabb tudáspárbajokon vehettek részt az érdeklődők, ahol játékos formában mérhették össze tudásukat.

Öröm volt látni, hogy 72 diák, 17 tanár és 15 mentor kapcsolódott be a programokba, nemcsak versenyzőként, hanem lelkes szurkolóként is. 

Külön elismerés illeti a 8. és 9. évfolyam diákjait, akik mentorként támogatták a program lebonyolítását, ezzel is hozzájárulva a rendezvény gördülékeny és sikeres megvalósításához. 

Nem feledkezhetünk meg Nóri tanító néniről sem, aki idén is szívét-lelkét beleadta a szervezésbe. Köszönjük a kreatív feladatokat, a sok nevetést és mosolyt – egy élmény volt számunkra.
 

A Könyvtári napok ismét bebizonyították, hogy az olvasás nemcsak hasznos, hanem igazán szórakoztató és örömteli időtöltés. 

Izgatottan várjuk a jövő évi eseményt!




1-2. osztály:

Az idei könyvtári éjszakát az első és a második osztály diákjai nyomazással töltötték a Mágikus állatok iskolájában. Egy délután alatt kellett rájönniük, hogy mégis ki lopta el az igazgató bácsi papucsát. Volt itt minden: fejdísz készítés, nyomozás az udvaron, disco a tornateremben, furfangosnál furfangosabb feladatok és végül sok móka és kacagás.

Bátran kijelenthetjük, hogy tanítók és gyerekek egyaránt jól érezték magukat.

                                

3-4. osztály

Juharfalvi Emil kalandjaiban az idei évben sem csalódtak a 3. és 4. osztályos tanulók. Megtudták, honnan volt pénze Emilnek limonádéra az árverésen, milyen jó üzleti érzékkel rendelkezik, miért kellett józansági fogadalmat tennie és végül egy olyan hőstettéről is olvashattunk, amilyenre még soha nem volt példa a svédországi Délföldön. A gyerekek rajzoltak, békát hajtogattak, licitáltak, ügyességi gyakorlatot csináltak a tornateremben, "puskákkal" céloztak, fejlámpával "rákokat" kerestek az udvaron és keresztrejtvényt fejtettek. Jól éreztük magunkat.
                                 

5-6. osztály

Az 5. és 6. osztályos diákok egy felejthetetlen kaland részesei lehettek, ugyanis Berg Judit Rumini című regényének varázslatos világába csöppentünk. Egy napra igazi kalózokká váltunk, akik a legféltettebb kincsek nyomába eredtek.

Utunk során találkoztunk tűzokádó sárkánnyal, és megismerkedtünk Ruminiékkel – a bátor, leleményes egércsapattal. A nap tele volt izgalmakkal: nevettünk, játszottunk, énekeltünk, sőt még saját dalokat is költöttünk, kalózos tetoválásokat készítettünk, kincset kerestünk, dramatizáltunk. Közösen gondolkodtunk, és összefogva oldottuk meg a ránk váró kihívásokat.

A pinata-egerek sem úszták meg – bizony, őket is vidáman "elnáspángoltuk"! A napot pedig egy lenyűgöző tűzijáték koronázta meg.

Hálásan köszönjük, hogy ilyen lelkes, bátor és összetartó kalózcsapattá váltatok velünk erre a fantasztikus napra!
 

                                        


7- 9. osztály

A 7-8-9.osztály A. Dumas Monte Cristo grófja c. regényét dolgozta fel 6 csapatban. A feladatok közt volt kódfejtés, védőbeszéd előadása, üzenet írása a börtönben, a történet összefoglalása különböző stílusú írásokban. Folyamatosan készültek az "bosszúvonalak" és a térképek a regény helyszíneivel. Villámkérdések bármikor lecsaphattak a csapatokra. A végén megbeszéltük a bosszú erkölcsi vonatkozásait is. A csapatok mindvégig gyűjtötték a kincset, a drágaköveket, amiket a végén helyezésre váltottak. Köszönjük az élményt minden résztvevőnek!

                               



                   T A N U L M Á N Y I    K I R Á N D U L Á S   B U D A P E S T E N 

      Ma izgalmas tanulmányi kiránduláson vett részt a 7. és 8. osztály, amely során Budapest nevezetességeit fedeztük fel.

   Első állomásunk a Parlament volt, ahol lenyűgöző élményben lehetett részünk: megcsodáltuk az épület gazdagon díszített termeit, miközben érdekes történeteket is hallhattunk – például azt, hogy a Parlament építése 17 évig tartott.
       A program második felében kisebb csoportban a Budai várba is ellátogattunk, ahol szintén sok élménnyel gazdagodtunk. 
       Feledhetetlen napot töltöttünk együtt, sok új ismerettel és élménnyel tértünk haza.

                                                                                                                                                                        Józsa Viktória