9. osztályos tanulóink a szocializmus világába csöppentek, hogy onnan kiszabadulhassanak… - május 31.
Pöltl Ákos előadása az internetes zaklatásról – május 15.
Ma már mindenkinek van telefonja, laptopja, számítógépe vagy valami más kütyü, ami a való világ helyett egy virtuálisat mutat meg. Az előadás előtt azon gondolkodtam, mit tud még mondani nekünk egy idegen a telefon használatáról. Mikor vége lett Pöltl Ákos előadásának, megtudtam miért is volt ez az egész olyannyira fontos. Nem azt tanították meg nekünk, hogy hogy kell bekapcsolni egy telefont, hanem hogy mit tegyek, ha online bántalmazást tapasztalok. Persze majdnem mindannyian tudtuk a választ, mégis fontos volt megemlíteni. Azok számára is fontos lehet ez a téma, akik ahelyett, hogy biciklizni mennének, inkább a tévé vagy a számítógép előtt ülnek. Félelmetes, hogy már mindenütt azt látom, hogy egy 5 vagy akár egy 3 éves gyermek kezében is ott a telefon. Sajnos ez a mi generációnk, így az egész iskola nevében meg is köszönhetem, hogy ennyi érdekességet megtudhattunk az internetről és annak használatáról.
(Gál Virág Anna, 5. osztály)
22. Tarczy Emléknap – május 24.
Az idei Tarczy Emléknapot a Családi napunkkal közös időpontra terveztük. A délelőttöt megbecsült vendégeinkkel töltöttük, délutánra pedig meghívtuk a családokat egy közösségépítő együttlétre. Mindkét programunknak egy célja volt: bepillantást engedni iskolai életünkbe, ízelítőt adni mindennapi örömeinkből –küzdelmeinkből, közelebb hozni egymáshoz, de az intézményünkhöz is a számunkra fontos embereket.
A programot a regionális népdalverseny győztesei, az aranysávos Gólyalányok vezették be egy hetényi népdalcsokorral. Utánuk érkeztek kis elsőseink, akik az év során elvégzett rengeteg munkával érdemelték ki, hogy megkapják legidősebb diákjainktól a tarczys nyakkendőt. Az elsősökön kívül a tanévben hozzánk átlépő tanulók, ill. új pedagógusaink is ünnepélyes keretek közt átvehették iskolánkhoz tartozásunk egyik szimbólumát. Az ünnepi pillanatok az épület homlokzatánál folytatódtak, ahol Tarczy Lajos professzor úr domborművénél elhelyeztük az emlékezés koszorúit. Ezt követően megtekinthettük regionális – helyi értékek legújabb szeletét bemutató kiállításunkat, mely örökségünk megőrzésén túl megmutatta az értékmentő munka helyét egy oktatási intézményben. Végül egy prezentáció segítségével az igazgatónő megismertette a résztvevőkkel a hetényi Tarczy Lajos Alapiskola életét, értékrendjét, az itt folyó munka céljait, a lehetőségeinket, az eredményeinket. Tartalmas és hangulatos délelőttöt tölthettünk újra együtt.
Hálás szívvel mondunk köszönetet minden vendégünknek, akik megtiszteltek bennünket jelenlétükkel és a számunkra fontos ünnep pillanatainak is a részesei voltak.
(https://www.youtube.com/watch?v=Ly0KZepTrOI&ab_channel=karpatexpresszweb)
(Németh Nóra, pedagógus)
Családi délután a Tarczyban – május 24.
Az idei családi napunkon is a kilencedikesek, azaz mi voltunk megbízva azzal a feladattal, hogy az új diákokat Tarczysokká avassuk. Most már az elsősök is igazi kis Tarczysokká váltak, és büszkén hordhatják a nyakkendőt. Ezt a rátermettséget előadásukkal is bizonyították. Nagyon jó volt látni a sok mosolygó arcot. Mindenki szeme ragyogott, a fellépő diákoké, a közönségé. Rengeteg finom süti várt minket a kinti tanterem alatt, és ott készültek a finomabbnál finomabb vacsorának valók is. Tavaly tartottuk az első Családi napunkat, és úgy érzem, hogy ez már hagyománnyá válik, aminek mindenki csak örül.
(Szalay Sára, 9. osztály)
Természetiskola 2-5. osztály – május 27-31.
A kezdeti zökkenők után egy nagyszerű ajánlásnak köszönhetően Búcson, a KARKÓ család által üzemeltetett táborban töltöttünk a 2-5.osztályosainkkal egy természetiskolának ugyan rendhagyó, viszont programokban, élményekben gazdag 5 napot. Egy félnapos túrával kezdtünk a Dobogókő-i kilátókhoz. Abszolváltunk egy csomó, a szervezők által biztosított programot: agyagozás, karkötőfonás, krumplipogácsa sütés, íjászkodás, szabadulószobák. Fürödtünk kint is, bent is. Ellátogattunk a helyi Felvidéki babamúzeumba. Az estéket kvízzel, zseblámpás tökkereséssel, színházi élménnyel és jelmezes mulatsággal tettük színessé. A tábor területén levő parkban rengeteg mozgásra, sportolásra vagy akár pihenésre volt lehetőségünk. Külön köszönet, amiért rendelkezésünkre bocsátották a saját konyhájukat, ahol az ügyeskezű négy-ötödikesek megsüthették a linzereket, amiket hoztunk haza a falusi bornapra. Egészségünkről Csintalan Zsuzsi néni gondoskodott, aki nyáron kezdi meg nyugdíjas éveit. Hálás szívvel köszönjük, hogy az összes eddigi természetiskolánk tiszteletbeli pedagógusa és egyben hatalmas segítségünk is volt!
(Hovany Renáta, pedagógus)
A természetiskolában sok jó élményt szereztem. Kedvencem a szabadulószoba volt. 3. és 4. osztályos lányokkal voltam egy szobában, akikkel esténként sokat beszélgettünk. Voltak ott állatok is, kedvenceim egyértelműen a csirkék voltak. Sütöttünk krumplipogácsát, kézműveskedtünk. Agyagoztunk is, én természetesen csirkét formáztam. Minden nap kimentünk a közeli játszótérre. Úgy gondolom, mindenkinek ez volt a kedvenc része a napból. Nagyon jól éreztem magam, de a vajas kenyérből kicsit kevesebb lehetett volna.
(Bakulár Emma, 5. osztály)