Április 4. – Most vagy soha! – a felső tagozatosok a Tatra Moziban
Amikor megérkeztünk a moziba, voltak akik rögtön beálltak a büfé előtti sorba, hogy minél hamarabb sorra kerüljenek és már helyet is tudjanak foglalni a maguknak vásárolt ropogtatnivalókkal. Voltak, akik jobbnak látták, ha először lefoglalják a nekik szimpatikus helyeket és aztán állnak be a sorba. Az 1848-as történések érdekesen és izgalmasan voltak bemutatva. Nekem nagyon tetszett a film.
Dékány Dóra, 7. osztály
Április 9. – Virágok közt – a napközisek látogatása Pluhár Kati néninél
Megnéztük Pluhár Kati néni virággyűjteményét, ahol a gyerekek különféle növényekkel ismerkedhettek meg. Voltak aprók, és egészen a magasba nyúlók. A gyerekek sok olyan virágot láthattak, amikkel ez idáig csak a könyvekben találkozhattak. Köszönjük szépen a kedves fogadtatást és a sok-sok hasznos és érdekes információt. (Kovacsics Dávid tanító bácsi)
Rendhagyó környezetismeret óránkon Pluhár Kati néni fogadott bennünket csodálatos kertészetükben. Csupa érdekes nevű növénnyel ismertette meg a kis diákokat. Olyan különleges nevűekkel, mint például: angyalszárny, jézus szíve, mézvirág, pillangóvirág. Megtanulták azt is, hogy melyik muskátlit nem szeretik a szúnyogok. Feladatul kapták, hogy jegyezzenek meg minél több növényt, majd az osztályban a táblán összegyűjtöttük azokat.
Dékány Mikolai Éva tanító néni
Április 11. – A költészet napjára emlékeztünk
A mai napon, április 12-én megemlékeztünk a magyar költészet napjáról, József Attila születésnapjáról. Ez számunkra, a magyar emberek számára egy nagyon fontos nap. Április 11-én született József Attila, az egyik legnagyobb magyar költőnk, akinek köszönhetően ünnepelhetjük ezt a napot. A nyolcadikosok ismertető beszámolót tartottak életéről és életművéről, amit két szavalat követett: Gyermekké tettél és a Kész a leltár. Ismertették velünk József Attila további verseinek címét is. A költő egész életében nagyon magányos volt. Mindig kereste a szeretetet, a szerelmet, több-kevesebb sikerrel. Hogy ez a szeretetéhség vagy egy véletlen baleset vetett véget életének, soha nem tudjuk meg biztosan, de azt tudjuk, hogy a magyar irodalom egy nagyon fontos alakját veszítettük el.
Hlúgyik Dénes, 9. osztály
Április 13. – Koszorúcska bál a 8-9. osztályosoknak
Nagyon élveztük a próbákat. Ha fáradtak is voltunk sokszor, akkor is jól éreztük magunkat. Nagyon izgultunk a nagy nap előtt, alig vártuk, hogy túl legyünk rajta. Amikor viszont eljött a koszorúcska napja, mindannyian megkönnyebbültünk és együtt énekeltünk, táncoltunk. Nagyon jól szórakoztunk azon az estén. Biztos, hogy mindannyiunknak egy szép emlék marad!
Csuka Noémi, 8. osztály
Januártól minden péntek a táncé volt, fél 3-tól 5-ig. Mindenki nagyon lelkesen állt hozzá és mindenki nagyon várta már a fellépés napját. Rengeteg új táncot és lépést tanultunk. Szerintem nagyon összehangolta ez a másfél hónap az osztályunkat és a nyolcadikat. Rengeteget beszélgettünk, sokat nevettünk. Sikerült is megtanulni a tánclépéseket, hisz mindenki beleadta szívét-lelkét. Nagyon köszönjük Csilla néninek a türelmét és a fáradozását. Ha nem értettünk néhány lépést, mindig ott volt és segített nekünk. Egy örökre szóló dolgot tanultunk meg, amit életünk során bármikor fel tudunk majd használni. A nagy napon mindenki nagyon jól érezte magát. A szülőknek is nagyon hálásak vagyunk, hiszen rengeteget dolgoztak azért, hogy nekünk csodálatos legyen ez a nap. Csodálatos is volt, mindenki imádta. Egy idézettel zárnám soraimat: „Az élet olyan, mint egy tánc: nem az a lényeg, hogy mit táncolsz, hanem az, hogy kivel.”
Horváth Diana, 9.osztály
Az idei évben újra megrendezésre került a koszorúcska. Két évenként elsőbáloznak a 8. és 9. osztályos tanulók. Hallman Csilla tánctanárnő vezetésével elsajátítottuk a társastánc alapjait. Mindenki nagyon jól felkészült. A bál színvonalasra sikeredett, hajnalig mulattunk. Felejthetetlen élményekben volt részünk, nem utolsósorban magabiztosságot szereztünk.
Domonkos Levente, 8. osztály
Hát, a koszorúcska... Mindenkiből más érzést vált ki ez a szó. Van, aki várja, van, aki nem annyira. Én is az utóbbi csoportot erősítettem. A próbák hamar elteltek. Számomra fárasztóak voltak, de ez saját vélemény. A koszorúcska nagyon jó volt. Mindenki jól érezte magát, beleértve engem is. A felkészülés és a sok fáradozás kifizetődött, mindenki ügyesen megtanult táncolni. Azok, akik nem jöttek el, sose fogják megtudni, milyen jó is volt ez az este.
Berényi Attila, 9. osztály
Április 15. – Petőfi dicsérete (Jókai Színház – felsősök)
Németh Nóra tanító néni
Április eleje – tavaszi munkák, fenntarthatóság, környezetvédelem – Kotiers Éva tanító néni
Április 21. – Nárciszok napja
"A nárcisz sárga színe a napra emlékeztet, a remény színe, a tavasz szimbóluma. Remény a rákbetegek számára, hogy megbirkóznak betegségükkel, hogy meggyógyulnak, és teljes életet élhetnek" - olvasható Zuzana Čaputová volt államfő közösségi oldalán. A daganatos betegek megsegítésére történt gyűjtés iskolánkban. A Nárciszok napján az adományozókat jelképesen egy sárga nárcisszal tisztelték meg az önkéntes kilencedikesek. A Rákellenes Liga kezdeményezésére indult évenként egyszeri gyűjtésből befolyó összeget olyan projektek megvalósítására költik, mint például az ingyenes konzultáció, egyszeri anyagi segítségnyújtás, üdülési lehetőségek, ingyenes pszichológiai segítség, bentlakásos otthonok fenntartása, programok szervezése. Iskolánknak - az ovival együtt - 352,20 € adományt sikerült összegyűjtenie. Örülünk, hogy az együttérzés és a remény jegyében mi is egy apró segítséget nyújthattunk.
Németh Nóra tanító néni
Április 22. – Beiratkozás előtti ismerkedés leendő kis elsőseinkkel
Az elmúlt hetek csütörtökjei egy kicsit hangosabban és egy kicsit vidámabban teltek itt a Tarczyban. Elsőseink padjait elfoglalhatták jövendő elsőseink, akikkel együtt ismerkedtünk meg a számokkal, az érzékszerveinkkel, különleges történetekkel. Volt itt minden: akadálypálya, fogócska, ízlelés, tapintás, számolás, kincskeresés, verstanulás...
Réka néni és én is reméljük, hogy jól éreztétek magatokat, és már várjátok, hogy Ti is iskolások lehessetek. Köszönjük szépen a bizalmat, szeptemberben 18 kisgólya kezdheti el bontogatni szárnyait, itt a Tarczyban!
Bircsák Izabela t.n.
Április 23. – Dr. Szili Katalin előadása az 5-6. osztályosoknak
Fenntarthatósági Témahetünk második napján abban a megtiszteltetésben volt részünk, hogy otthont adhattunk Dr. Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó Fenntartható jövő? címet viselő előadásának.
Nagyon sok érdekességet hallhattunk az előadás során, amely egy kellemes és roppant információdús beszélgetéssé alakult. Diákjaink őszinte érdeklődéssel fordultak a téma felé, az előadó kedves és humoros személyisége pedig megnyerte magának a hallgatóságot.
Hálásan köszönjük, hogy megtisztelt ma bennünket jelenlétével, és nagy örömmel elfogadjuk a meghívást a parlamenti látogatásra!
Április 25-26. – Könyvpárbajok
Ebben az évben először vettem részt a Könyvtári napon. Bevallom, izgultam, mivel pontosan nem tudtam, milyen feladatsort állítsak össze, illetve milyen feladatokkal fognak a negyedikes lányok - Dalma, Dorka, Blanka, Hanna, Lara és Ági - készülni. Én igyekeztem olyan feladatsort összeállítani, ahol a lányok megmutathatták kreatív oldalukat is, illetve a közönséget is sikerült egy feladat erejéig bevonni. Jó volt látni, hogy valóban elolvasták a könyvet, és felkészülten várták azt. S bár az utolsó pillanatig másik ellenfélre számítottak, azért remélem, hogy ők is olyan jól érezték magukat, mint én. (Vörös Tímea tanító néni)
Nagyon tetszett az idei Könyvtári napunk is. A párbajunk előtti hetekben nagyon izgatott voltam. Jól fel akartunk készülni, hiszen nem sejtettük, ki lesz az ellenfelünk. Mikor megláttuk Timi tanító nénit, nagyon meglepődtünk, de egyben meg is örültünk. Nagyon élveztük a párbajt, és a többi párbajon is jól szórakoztunk. (Bóka Ágnes, 4. osztály)
Első könyvtári napomat tudhatom magam mögött. Eleinte csak egy párbajban vettem volna részt, de hallva, hogy Máté egyedül indul egy egész csapat ellen, csatlakoztam hozzá. Szerencsére a könyv is ismerős volt, hiszen régebben már olvastam Roald Dahl Charlie és a csokigyárát. De itt még nincs vége a szerencsés véletleneknek, hiszen másik párbajom könyve – a Tom Sawyer – épp ugyanaz volt, amit a könyvtári estén dolgoztunk fel Éva és Eszti nénivel. A párbajok során a kérdések frappánsak voltak, a feladatok pedig kreatívak. Sokan beszéltek János tanító bácsiék párbajáról, ezért én is elmentem megnézni. Nem bántam meg, hiszen nagyon jól szórakoztam. Elmondhatom, hogy első könyvtári napom igazán nagyon jóra sikeredett. (Žigó Gergely, 6. osztály)
Április 26. – Könyvtári nap és éjszaka (délutáni foglalkozások, éjszakai olvasás)
Ez a Könyvtári nap és éjszaka elképesztő volt, amire gondolni se lehetne. Mi a Tom Sawyert olvastuk, ami szerintem egy nagyon jó könyvválasztás volt az 5. és 6. osztály számára. Azért is gondolom ezt, mert sok benne a kaland, a szereplők pedig velünk egy idősek. Sok feladatot kellett teljesítenünk ezen a napon: festettünk, énekeltünk, kincskeresőztünk és még sok más izgalmas és érdekes dolgot csináltunk. Este pedig beszélgettünk, olvastunk és szépen lassan mindenki elaludt. Szerintem a Könyvtári napon és éjszakán mindenki nagyon jó érezte magát. (Lucza Zsófia, 6. osztály)
Együtt volt a 7., 8. és 9. osztály, és az indiánokkal foglalkoztunk. Olyan dolgokat is megtudtunk róluk, amikről idáig nem is hallottunk. Nagyon érdekes volt az egész. Hat csoportra osztottak minket, és mindegyik csoport egy híres indián törzs nevét kapta. Kellett készítenünk saját totemoszlopot, és el kellett járnunk törzsi táncunkat. Mielőtt harcba indultunk volna, ki kellett magunkat festeni is, hogy igazi indiánok legyünk, és hogy beleolvadjunk a környezetbe. Örülök, hogy ennyi mindent megtudtunk az indiánokról. Mindenki nevében írhatom, hogy nagyon jól éreztük magunkat és sokat nevettünk. (Tárnok Félix, 9. osztály)
Az idei könyvtári napok is nagyon izgalmasan teltek. A párbajok után mélyebben megismerhettük az indián kultúrát. Megtudtunk sok érdekes dolgot az indiánok életéről. Délután vacsoráztunk, a pizza nagyon finom volt. Az éjszaka is nagyon jól telt, bár a könyv, amit olvastunk számomra unalmas volt. Az est hátralévő részére mindannyian kellőképpen elfáradtunk. Szerintem remek élmény volt, és már alig várom, mi lesz jövőre. (Váczy Dóra, 7. osztály)
Az 1-2. osztályban Grimm Csizmás kandúrját dolgoztuk fel. A lurkók (többek között) játszva tanulták meg, hogy a kandúr az nem egy férfikórus, a kádár nemcsak kádat, de hordót is készített, leggyorsabban úgy lehet begombolni az inget, ha minden második gombot kihagyjuk, hogy a mi udvarunkban a kincsek fűben-fában-bokorban is teremnek, a megfáradt vándort pedig pizzával és sok-sok vitaminnal kínálják. S ha a 8 óra el nem jött volna, a mi mesénk még most is tartana! (Hovany Renáta 1-2. osztály)
A 3. és 4. osztályosok pár órára Juharfalvi Emil bőrébe bújhattak, hogy kipróbálják milyen levesestállal a fejükön közlekedni, szűk pallón egyensúlyozni, kincset keresni. Csapatokba verődve versenyeztek: puzzlet raktak, keresztrejtvényt fejtettek, énekeltek, kartonfigurákat nyírtak, sokat nevettek és jókat ettek, ittak a büfében. Picit fáradtan, de élményekkel telve vették át okleveleiket. (Lucza Enikő 3-4. osztály)
Ha azt hinnénk, a klasszikusok nem érdeklik a mai fiatalokat, bizonyítottan tévedünk! Az idei könyvtári napon (mely átívelt az éjszakán, és reggelig tartott) elolvastuk és átéltük Mark Twain örökzöld csibészének, Tom Sawyernek kalandjait. Amilyen sorrendben ragadták magukkal az események Tomot és barátait, úgy jöttek a hozzájuk kapcsolódó feladatok. Kellett a csapatoknak cédulákat számolni, éneklésből vizsgázni, véresküt tenni, udvarlós verset írni, a kereszt alatt kincset előásni, kerítést festeni, csodabalzsamot kóstolni, döglött macskát hajítani, elfogató parancsot kreálni, eltutajoztak a kalózok szigetére, végül a sötét „barlangból” találtunk ki egymás kezét fogva. Mire a történet boldog véget ért, s diák-tanár a zajtól erős fülzúgással nyugtázhatta: kreatívan fogyasztani az irodalmat nagyon cool! (Kotiers Éva tanító néni)
A nagyok (7-8-9. osztály) indián estjéről pedig szóljon a Nagy Szellem:
Rég láttam ennyi törzset ilyen békésen szórakozni együtt. Uff! Tán még Ipi apacs korában... Uff!
Az apacsok, sziúk, delavárok, irokézek, dakoták és cserokik törzsfőnököt választottak; általam ismeretlen kódokat (QR-kód) fejtettek meg, majd kvízben mérték össze tudásukat (Kahoot); megválasztották varázslóikat, majd ruhát készítettek nekik, hogy benevezhessék a "legpacekabb törzsi varázsló" divatbemutatóra; térképeket vizslattak; emlékeikben kutatván lerajzolták a híres apacs harcost, Winnetout, majd jutalmul megtekinthették híres kalandjait (L’art pour L’art Társulat); harci díszbe festették magukat, majd egészen különleges módon kínozták meg foglyaikat (próbálták halálra nevettetni őket, ki látott már ilyet?!); végül megfestették totemoszlopaikat és eljárták törzsi táncaikat a Nagy Szellem, vagyis az én tiszteletemre. Uff!
A legnagyobb tetszést a felolvasások nyerték el. Uff! Nem véletlenül... Uff! Annyira jólesett hallgatni Fiaim és Lányaim ősi történeteit. Uff!
Hálás a szívem, hogy részese lehettem ennek a varázslatos napnak. Uff!
Vigyázzatok magatokra és egymásra, törzseim. Éljetek békében egymással, egymás mellett! Uff!
Ui.: ne feledjétek, Tokei-Ihto visszatér...Hau! (Répás Kornélia tanító néni)
Az 5.-esek hagyományos májfaállítása – április 30.