2024/2025

Október

Cím

 Október 4. - Állatok világnapja - Kotiers Éva t.n.

Az állatok világnapját 1931 óta ünnepeljük minden esztendőben Szent Ferenc emléknapján, október 4-én. Assisi Szent Ferenc a legenda szerint értette az állatok nyelvét, s hirdette, hogy nemcsak embertársainkat kell szeretnünk és tisztelnünk, hanem mindent, ami körülvesz minket, legyen az akár élő, akár élettelen.

Ennek a gondolatnak a jegyében tevékenykedtünk mi is idén az iskolában. Figyelemfelhívásként aznap mindenki valamilyen „állatba” öltözött. Volt pandamintás pulcsi, cápás póló, zebracsíkos nadrág, madaras zokni, dínós logó, mikiegeres cukiság, de a legeredetibb Csongor cicafüles homlokpántja volt. 

A kisszünetet nemcsak együtt lehetett tölteni két élő állattal, de gazdijuk jelenlétében ( Bakulár Emma, Lestár Máté) bárki megsimogathatta Csokit, a tyúkocskát és a teknőst.

A nagyszünetben a felső tagozat állatként viselkedett: ugrabugrált, hadonászott, makogott, nyihogott, bégetett, iázott, ám mindez ezen a csodás napon nem a szokásos megrovással járt, hanem rengeteg nevetéssel. Ugyanis ez egy mozgásos társasjáték volt!

Hasonló zsivajjal játszottak az alsósok is: minden madár társat választott, vagyis meg kellett keresni a saját kártyapárodat.

Persze a tanítási órákat is állatok árasztották el. Az elsősök plüssszámolást tartottak matekon, állatos körjátékokat játszottak, a másodikosok falevélsörényű, barátságos mosolyú oroszlánt készítettek papírtányérból, a harmadikosok az angol szókészletük összes állatát felsorolták, az ötödikesek és a hatodikosok kvízversenyen mérték össze ismereteiket a hetényi homokdűnék védett állatairól, a verseny kiértékelésénél viszont érdekesebbnek bizonyult az udvari kincskereső ( 4-4 állatos párnát kellett megtalálni minden csapatnak). A felsősök a magyar, a világirodalom és a rajzfilmvilág állatait gyűjtötték össze egy-egy plakátra, a rozprávali o zvieratách po slovensky.

S hogy az iskolásoknál kisebbek is törődnek az állatokkal, szeretik, ismerik őket, azt a Gólyavár ügyes ovisai parádésan bizonyították. Három mesét is eljátszottak.  Futott a sok kiskecske meg a három kismalac a gonosz farkas elől, húzta a kutyus, a macska meg az egér a répát!

A leglátványosabb és legizgalmasabb része az iskolai világnapnak azonban a focipályán zajlott. Reni tanító néni fölrajzolt egy óriási gólyát az aszfaltra, és a diákok, tanárok a krétacsíkot követve, szárnytollként néhányan fekve, gólyalábként pedig ülve kialakították kedves madarunk körvonalát, melyet drónnal meg is örökítettünk. Hihetetlen megható volt látni, hogy az összes tarczys valódi gólyává, Hetény címerállatává vált ezen a napon!

Az Állatok Világnapjának célja, hogy az ember-állat barátságot megerősítse, és felhívja a figyelmet az együttélés fontosságára. Nekünk idén ez maradéktalanul teljesült, hiszen tanultunk, szórakoztunk, és a fejünkbe véstük: az állatok a természet azon részei, melyek segítik és boldogabbá teszik életünket. Ismerjük, óvjuk és szeressük őket!

 

 

Gyümölcsnap a napköziben – Keszeg Ildikó nevelőnő

Októberben, egy szép őszi délután Dékány Mikolai Éva tanító nénivel alkalmasnak találtuk az időt, hogy szervezzünk egy remek kis programot elsős és másodikos diákjaink számára az iskolai klubban.

A kisdiákok különböző őszi gyümölcsöket hoztak otthonról, többek közt almát, körtét, szőlőt, sütőtököt, diót, mogyorót és fügét.

A gyümölcsöket megmostuk, szépen elhelyeztük egy megterített asztalon, majd körülálltuk, és együtt megvizsgáltuk mindegyiket. Nagyon fontos, hogy tudatosan szemléljük a körülöttünk lévő világot és annak részeit, és hogy tudjuk, micsoda kincsekre bukkanhatunk az őszi kertben. Beszélgettünk arról, milyen fontosak a vitaminok szervezetünk számára, főleg az őszi időszakban, amikor könnyebben megbetegedhetünk, és hangsúlyoztuk, hogy - bizony a gyümölcsökben van a legtöbb vitamin. A szemrevételezés után következett az ízminta vétele, tehát megkóstoltuk az összes finom gyümölcsöt, közben beszélgettünk az ízükről, verseket is mondtunk, énekeltünk a témánkhoz kapcsolódóan.

Ez a gyümölcsnap nagyon jó hangulatban telt, tudományos, hasznos és vidám is volt, a diákok sokat tanultak, és remekül érezték magukat. 

A közös munka, együttműködés pozitív tapasztalatokat hozott nemcsak a nevelők, de a gyermekek számára is. A program végén közös fotót is készítettünk. 

 

Széchenyi emléknap – október 7.

 

Az aradi vértanúkra emlékeztünk – október 8.

 

Rókatánc - zenés előadás a komáromi Egressy Béni VMK-ban (alsó tagozat) – október 11.

 

 

  Október 13. – Az örökség – Mester Bálint – 9. osztály

Egy októberi napon meglátogattuk a Jókai Színházat. Az Örökség című előadást tekintettük meg. A történet Andrissal kezdődött, aki édesanyja halála miatt látogatott haza Németországból. Bár édesanyja rá hagyományozta praxisát, ő nem akart maradni. Beteglátogatást tett a romatelepen, amit a falusiak csak Koreaként emlegetnek. A látogatás után - egy rejtélyes eset miatt - Andris mégis a faluban maradt, és elkezdett nyomozni az eltűnt gyerekek ügyében. Kiderült számára, hogy ebben a faluban szinte mindenki hárít és hazudik, a telepen – a kábítószer hatására - senki „sincs magánál“, és a roma gyerekeket pedig Svájcba adják el. Andris végül elmenekül a faluból, a kilátástalanságból, és magával viszi az utolsó telepen maradt gyereket Németországba, egy jobb jövő reményében.

 

  OKTÓBER 23-I EMLÉKÜNNEPSÉG, 2023.október 22., BUDAPEST

A Rákóczi Szövetség meghívására iskolánk tanulói idén is részt vehettek a Gloria Victis emlékünnepségen Budapesten. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen és a Bem József téren megvalósuló rendezvény az 1956-os szabadságharcos magyar fiataloknak állít emléket többezer Kárpát-medencei alapiskolás, középiskolás és egyetemista részvételével.

A program a Műegyetem egyik előadótermében kezdődött  A néma forradalom c. film vetítésével. A film lebilincselő, valóságból merített történelemlecke gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt, mely Karsten Köhler jelenlétével vált igazán hitelessé, aki akkori diákként az esemény szemtanúja volt. Az ebédet követően kivetítőn figyelhettük az aulában zajló ünnepi megemlékezést, majd égő fáklyával a kezünkben tettük meg az utat egészen a Bem térig. A megemlékezés és koszorúzás után hazaindultunk, majd legközelebb bepótoljuk a Honeybeast koncertet is.

Hálás köszönet a Rákóczi Szövetségnek a szervezésért és meghívásért, hiszen ezáltal is erősítik a külhoni fiatalok magyarságtudatát és történelmünk megismerését.

Németh Nóra és Szilárd Ágnes pedagógusok

 

 

A tavalyi évhez hasonlóan idén is elmentünk a Gloria Victis megemlékezésre, Budapestre. Reggel hétkor indultunk az iskolabusszal. Az úton zenét hallgattunk, és mikor megérkeztünk a Budapesti Műszaki Egyetem elé, esett az eső. Bementünk az épületbe, megkaptuk azonosító kártyáinkat, és indultunk is az előadóterembe, ahol megnéztük a Néma forradalom című filmet. Ezután egy bácsi is megjelent, aki egyike volt azoknak a diákoknak, akikről az előbb említett film szól. Kérdéseinkre is szívesen válaszolt. Az előadás után ebédeltünk, sétáltunk és fotózkodtunk. Ezután a nap legjobb része következett: a fáklyás felvonulás a Bem téren. Mivel eléggé fáradtak voltunk, néha bizony leültünk a padkára. A nap már lemenőben volt, amikor elindultunk a busz felé. Hazafelé volt, aki aludt, volt, aki zenét hallgatott, de a lényeg, hogy biztonságban hazaértünk. A tavalyihoz hasonlóan idén is nagyon jól éreztük magunkat.

Bresztyák Simon – 8. osztály

 

 

Úszótanfolyam az 1-5. évfolyamok részére, Komárom – október 23-24.

 

Október 24. – Tetemre hívás - Sinka Csenge – 9. osztály

Mi, a felső tagozatosok megtekinthettük Tóth Tibor, Kováts Marcell és Farnbauer Péter Tetemre hívás című zenés irodalmi előadását. Tudni kell róla, hogy ez Arany János balladáinak és verseinek megzenésített , tehát bővítettük tudásunkat a költő életéről. Hallhattunk derűsebb és szomorúbb feldolgozásokat, de az összes elért a szívünkig. Többször említették, hogy a költő nem kapta meg a kellő elismerést és figyelmet, amit megérdemelt volna (amivel többen egyet is értettünk). Nagyon jól éreztük magunkat, még egyszer nagyon köszönjük ezt a csodás előadást. Reméljük, legközelebb is részt vehetünk ilyen mély nyomot hagyó produkción.

 

Október 24. - A Pál utcai fiúk – Peredy Abigél – 9. osztály

Néhányunknak lehetősége volt október 24-én este megtekinteni A Pál utcai fiúk című előadást a Jókai Színházban. Az őszintét megvallva egy kicsit szkeptikusan álltam az egész előadáshoz, ugyanis A Pál utcai fiúk valamiért sosem tartozott a kedvenc regényeim közé, talán a szívszorító befejezése miatt, egészen addig a kedd estéig. Persze, tudtam én, hogy tetszeni fog, mert eddig még nem volt színházi előadás, ami ne tetszett volna, de immár biztosan merem állítani, hogy nekem ezelőtt ilyen katartikus élményben nem volt részem egyetlen előadás alatt sem. Nyilvánvaló, hogy a darab végére szem nem maradt szárazon, de bennem egy olyan érzelmi hullámvasút játszódott le, amit úgy éreztem, valakivel meg kell osztanom. Utólag visszagondolva azt hiszem, jobb embernek nem is tudtam volna leírni a gondolataimat, mint Rákos Olivér színművész úrnak, aki az előadás főszereplőjét, Nemecsek Ernőt játszotta aznap este. Legnagyobb meglepetésemre az üzenetemre válasz is érkezett, ami hihetetlenül kedves volt. Azt már talán mondanom sem kell, hogy mekkora megtiszteltetésként ért, amikor megláttam, hogy a Komáromi Jókai Színház Facebook-oldalán ‚Nézői levél A Pál utcai fiúk előadás kapcsán’ címszóval megjelent az „élménybeszámolóm”. Hihetetlenül hálás vagyok, amiért volt szerencsém látni ezt a csodálatos darabot, és mindennél jobban remélem, hogy még rengeteg nézőnek lesz lehetősége megtekinteni.

 

 

Október 27. – Őszi suli-buli – Berényi Attila – 9. osztály

Pénteken mi, a kilencedikesek megszerveztük a Márton-napi libavásárt. Nagyon jó élmény volt, az alsósoknak is nagyon tetszett. Néha nem értettek egy-két feladatot, de végül sikerült elmagyarázni nekik. A felső tagozatosok is nagy kitartással csinálták a feladatokat, és ők is nagyon jól érezték magukat. Egy nagy élmény volt tehát mindegyikünk számára, mert mi is nagyon élveztük.