Honvédelmi nap (október 8.)
A honvédelmi nap iskolánkban október 8-án, pénteken zajlott. A programok alatt az osztályok külön csoportokra lettek osztva: lehetett célba lőni légpuskával (természetesen felügyelet alatt), plakátokat készíthettünk, amelyek témája a tűz- és egészségvédelem volt, de egy felmérést is kitölthettünk, amelynek célja az volt, hogy tudjuk, mit csináljunk, ha netán tűz ütne ki valahol. Külön extraként aki akarta, annak a vérnyomását is megmérték. Ezeket a programokat a tűzriadó zavarta meg, amely a diákok számára teljesen kiszámíthatatlan időpontban szólalt meg.
Én nagyon élveztem ezt a napot, szerintem szuper és tartalmas volt.
Bakulár Emília, 8. osztályos tanuló
Szlovákiai Magyar Pedagógusok XXVI. Országos Találkozója: A magyar iskola, mint érték - online konferencia (október 8.)
2021. október 8-án abban az óriási megtiszteltetésben lehetett részünk, hogy a Szlovákiai Magyar Pedagógusok XXVI. Országos találkozóján tantestületünk két pedagógusa, Czibor Angelika és Rancsó Andrea is egy-egy kategóriában a díjazottak között szerepelt. A találkozót és a díjak átadását a járványügyi helyzet miatt az online térben figyelhette a nagyközönség, a díjazott pedagógusok azonban személyesen vehették át az elismerést. A találkozóra Komáromban, a Felvidéki Magyar Pedagógusok Házában került sor. Fekete Irén, az SzMPSz elnökének ünnepi megnyitója után Simon Attila, Pintes Gábor és Fodor Attila előadását hallgathatták a jelenlévők. A rendezvény legmeghatóbb része az SZMPSZ által alapított díjak átadása volt. A díjazottaknak a Pedagógusszövetség emléklapja mellett Darázs Rozália szobrászművész bronz kisplasztikáját Fekete Irén elnök és Hack László alelnök együtt adták át.
Czibor Angelika a díjat a szlovákiai magyar nyelvű oktatást támogató tevékenységéért vehette át. Iskolánk igazgatónője és egyben biológia-kémia szakos tanára a több évtizedes munkássága során olyan tapasztalatra és tudásra tett szert, amelyre ebben a gyorsan változó világban és az új módszereket egyre sürgetőbben igénylő oktatásügyben elengedhetetlenül szükség van. A kémia oktatás terén végzett munkáját 2020-ban a Richter Gedeon Alapítvány a Magyar Kémiaoktatásért díjjal jutalmazta. Munkavállalásának és lendületének köszönhetően iskolánk az idei tanévben már a második EU-s projektjét fejezi be. Angelikát iskolaigazgatóként is nagy tisztelet övezi kollégái körében, amelyet alázatos munkájával, a pedagógusokhoz való emberséges hozzáállásával és szakértelmével vívott ki magának.
Rancsó Andrea a díjat a kiváló módszertani, nevelési, szakmai és tudományos eredményekért kategóriában kapta. Iskolánk történelem-földrajz-informatika szakos tanára, a regionális értékek felkutatásának és összegyűjtésének szakembere. 2008-ban, az iskolaprogramok bevezetésekor az ő kezdeményezésére választotta iskolánk a regionális nevelés beépítését az oktatásba és nevelésbe, mint fő irányt. A diákokkal végzett kutatómunkája során Andrea olyan módszereket alkalmaz, amelyek egyrészt eredményesek, másrészt a diákokat élményszerűen kötik a múlt értékeihez.
A Tudok és a Kincskeresők versenyekre minden évben készít fel diákokat és rendszerint előkelő helyezésekkel térnek haza.
Kollégáinknak szívből gratulálunk az elismeréshez, további munkájukhoz pedig kívánunk sok erőt és kitartást!
Lelkes Ágnes
Az aradi vértanúkra emlékeztünk (október 10.)
Idén is megemlékeztünk az 1849. október 6-án, Aradon kivégzett 13 vértanúról, akárcsak az elmúlt években. Az előadást a Széchenyi parkba terveztük, de az eső és a kedvezőtlen időjárás miatt ezt sajnos nem lehetett megvalósítani. Az új helyszín a hetényi református templom lett.
Bemutattuk műsorunkat, majd az előadás végén a parkban található kopjafát megkoszorúztuk, végül pedig elénekeltük a Szózatot. Október 6-a egy nagyon szomorú nap, amikor is a hősök hatalmas áldozatot hoztak értünk, MAGYAROKért. Ezért mindig hálás szívvel kell emlékeznünk rá!
Téglás Gergely, 9. osztályos tanuló