2024/2025

Szeptember

Szeptemberi események

 A Gólyavár óvoda ünnepélyes átadója (szeptember 1.)

Szeptember elsején került sor a hetényi református Gólyavár óvoda és bölcsőde megnyitójára, amely a magyar kormány támogatásával épülhetett fel. Nagyon sok fontos embert meghívtak, többen beszédet is mondtak. Mi, iskolások adtunk egy kis műsort: csengettyűztünk és énekeltünk. Az ovisok szép kis huszároknak és magyar lányoknak öltöztek. Látszott rajtuk, hogy már nagyon szeretnék birtokba venni az új ovit. 

Kívánjuk, hogy csodaszép, emlékezetes éveket töltsenek ebben a szép új épületben! 

Sinka Csenge, 7. osztályos tanuló

 

 

 

Ünnepélyes tanévnyitó (szeptember 2.)

 

 

Megszakadt a kapcsolatunk a nyárral,

S most farkasszemet nézünk az iskolával…

Újra találkozhatunk a barátainkkal,

És persze a kedves tanárainkkal.

A sulit már mindannyian nagyon vártuk,

De azt kevésbé, hogy a táska nyomja a hátunk.

Egy dolog viszont mindig legyen az eszedbe:

,,Iskola nélkül vakáció sem lehetne”!

Daniš Dorián, 8. osztályos tanuló saját verse

 

 

A Rákóczi Szövetség beiratkozási ösztöndíjának átvétele (szeptember 8.)

 

 

Szeptember 8-án a 12 tarczys kis elsős szülei is átvehették a Rákóczi Szövetség beiratkozási ösztöndíját. A kis diákok rövid műsorral, énekekkel és verses mesével köszöntötték az ösztöndíj átadására érkezett vendégeket: a Rákóczi Szövetség és a SZMPSZ küldötteit, a Komárom és Vidéke Célalap vezetőjét, valamint Szili Katalin miniszterelnöki megbízottat. Az ösztöndíj ünnepélyes átadóját egy közös fényképezkedés követte. E szép alkalmat a felsős diákok koronázták meg csengő hangjukkal, egy gyönyörű hetényi népdallal.

Mgr. Dékány Mikolai Éva, az 1. osztály osztályfőnöke

 

 

Értékkonferencia Csicsón (szeptember 9.)

A Felvidéki Értéktár Bizottság meghívásának tett eleget iskolánk valamint a Villa Heten PT. A Csicsón megtartott éves konferencián Czibor Angelika igazgató asszonyunk bemutatta az iskolában folyó értékgyűjtő munkát. Előadásában elhangzott, hogy a Hetényi Települési Értéktárat aktívan a két szervezet (az iskola és a polgári társulás) működteti. Az iskola rendezvények segítségével próbálja az oktató nevelő munkába bevinni a helyismeretet. A polgári társulás pedig kiadványok segítségével teszi szélesebb körben ismertté falunkat. A régi fotók digitalizációjában mindkét szervezet bekapcsolódik. Az országos konferencián jó gyakorlatként mutattuk be a munkafüzetünket és a nyári táborunkat is, a megjelent több mint 90 résztvevőnek. 

                                                                                                           Rancsó Andrea

Széchenyi Istvánra emlékeztünk (szeptember 18.)

Szombat délután a helyi mozgássérültek alapszervezetével karöltve Széchenyi Istvánra, a legnagyobb magyarra emlékeztünk. Bár az idő kicsit szeles és hűvös volt, még így is sokan eljöttek ünnepelni.

Felolvastunk egy szép verset, majd énekeltünk. A résztvevők koszorút helyeztek el Széchenyi szobránál, majd az óvodások és iskolások tisztelegtek egy-egy szál szegfűvel a reformkor nagy alakja előtt. 

Bencsík Regina, 8. osztályos tanuló

 

Örökség serleg átvétele a Magyar Kultúra Napja Gálán (szeptember 18.)

 

2021. szeptember 18-án Budapesten a Stefánia Palota színháztermében került sor az idei XXV. Magyar Kultúra Napja Gálára.  A gála védnökei a  honvédelmi miniszter és a kultúráért felelős államtitkár. A Magyar Kultúra Napja Gála a Falvak Kultúrájáért Alapítvány és a Honvéd Kulturális Egyesület által létrehozott, a Magyar Kultúra Napjához kapcsolódó országos hagyomány. 

   A Gála Központi eseménye a Kultúra Lovagja címek átadása. Az eseményen végig jelen van a színpadon a Szent Korona másolata, a nemzetek és civil közösségek zászlói, viseletei.  

Az idei évben 29 arra érdemes Kultúra Lovagot avattak. Az Egyetemes Kultúra Lovagja és a Magyar Kultúra Lovagja kitüntetést azok a jelöltek kapták meg, akik az életük során tetteikkel hozzájárultak a magyar kulturális értékek fennmaradásához, ápolásához, továbbadásához.

 Büszkeséggel tölt el bennünket, hogy az idei évben két felvidéki lovagot is avattak: 

Pék László, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetség egykori elnöke, és Balogh Gábor, Ipolybalog nyugalmazott polgármestere „a határon túli magyar kulturális örökség ápolása érdekében kifejtett életművükért” kapták a kitüntető lovagi címet.

A Gála másik fontos eseménye az Örökség serleg átadása az arra érdemesnek talált ifjúsági közösségeknek, akik a Kárpát-medence kulturális örökségének ápolása érdekében eredményesen, példamutatóan tevékenykednek. A 2020. évre meghirdetett pályázatra iskolánk is jelölést kapott. A kuratórium döntése alapján a XXV. Magyar Kultúra Napja Gálán a hetényi Tarczy Lajos Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola kincskeresői nevében vehette át kis küldöttségünk a megtisztelő Örökség serleg elismerést. 

Ez a díj azonban nemcsak a miénk, hiszen az értékgyűjtő munkát már elődeink is végezték, mi folytatjuk, és az elismerés pedig erőt és kitartást ad a közösségünknek ahhoz, hogy az örökséget továbbadjuk az utódoknak. 

Mgr. Czibor Angelika, iskolaigazgató

 

  Egyházi szüret (szeptember 29.)

A legutóbbi kátén a tiszteletes úr megkérdezte,  nincs-e kedvünk besegíteni az idei egyházi szüretbe. Mi persze egyből igent mondtunk, így szerdán 9:30-kor munkához is láttunk a 8.-osokkal együtt. 

Amikor már elfáradtunk a szőlő szüretelésében, leültünk a borház teraszára inni egy kólát és enni egy kis pogácsát. Körülbelül 11-kor be is fejeztük a munkát. 

Szerencsére szép időnk volt, így jól haladtunk, 11:30-kor pedig már indultunk is vissza a suliba. Néhányan az utánfutóra ültünk fel, ami -valljuk be- nagy buli volt. Személy szerint nekem nagyon tetszett ez a nap.

Csintalan Kevin, 9. osztályos tanuló