Kedves lányok, fiúk, kedves kollégáim!
Tisztelt jelenlévők! Kedves vendégeink, polgármester asszony, a SZMK vezetője!
A 2011/12-es tanév utolsó napjára ünneplőbe öltözve érkeztünk, hiszen a tanévzáró fontos esemény mindannyiunk számára. Ez a nap a számvetés ideje. Ma felidézzük a vége felé közeledő iskolai év küzdelmeit, izgalmait, örömeit, sikereit.
Kedves elsősök!
Az idei év számotokra és szüleitek számára volt talán a legnehezebb. Megtanultatok írni, olvasni, számolni. Bizonyára izgalommal várjátok, hogy kézbe vehessétek egész éves munkátok gyümölcsét, az első év végi bizonyítványt. Megdicsérlek benneteket szorgalmatokért, kitartásotokért, amellyel sikeresen vettétek az első akadályt. De dicséret illeti a szüleiteket is, akik naponta kísértek benneteket, érdeklődtek felőletek és együttműködtek a tanító nénivel. És ne feledkezzünk meg az osztályfőnökötökről, Erika tanító néniről sem, akinek lelkiismeretes munkája példaértékű lehet mindannyiunk számára.
Ma azonban nemcsak az elsősök kapnak bizonyítványt. Mindnyájan átvehetitek az idei munkátok eredményét. A bizonyítványban lévő jegyek, értékelések megmutatják, hogy mit sikerült elérnetek az idei tanévben.
Kedves tanulók, kedves kollégák!
A bizonyítványok átadásakor, átvételekor találjunk pár nyugodt percet, nézzünk Önmagunkba, tegyük mérlegre munkánkat, gondolkodjunk el az eredményeken, sikereken, kudarcokon, hogy mit tettünk helyesen illetve helytelenül az idei tanévben. Vajon kihoztuk-e a maximumot magunkból? Vajon többre is képesek lehettünk volna? A rátok váró utolsó osztályfőnöki óra jó alkalom arra, hogy közösen számadást végezzetek.
Tanévzárónk pedig jó alkalom arra, hogy röviden áttekintsük és értékeljük az iskolánkon folyó munkát:
A 2011-2012- es tanévben 9 osztályban 92 tanulónk dogozott. Közülük ketten újonnan érkeztek összeszokott közösségünkbe. Muszela Jessica és Hollósi Csaba már bebizonyította számunkra, hogy tarczysokként tudnak viselkedni, teljesíteni. Jessica a Tarczy napon már átvehette összetartozásunk jelképét, a gólyás nyakkendőt. Csabának azonban még tartozunk ezzel a gesztussal. Megkérem Csabát, hogy jöjjön fel és fogadja el a közös jelképet.
-------------------------------------------------------------------------------------
A 9 osztályon kívül 1 napközis csoportot működtettünk 30 tanulóval, akik 1. osztályostól hatodikosig együtt tanultak, játszottak, és sokat kézműveskedtek. Ildikó néninek, és a betegsége alatt őt helyettesítő Tímea néninek nem volt egyszerű feladat kordában tartani, tanítgatni ezt a vegyes csapatot, de elmondhatjuk, hogy kiválóan teljesítették feladatukat. Köszönöm a türelmüket és a munkájukat.
Iskolánkon a napi oktató-nevelő munkát 12 pedagógus látta el, akik amellett, hogy szakosításuknak megfelelően becsülettel tanítottak, a gyermekeket versenyekre készítették, számtalan iskolai és iskolán kívüli program szervezésében, lebonyolításában vettek részt, kultúrműsorokat tanítottak be, projektekkel, pályázatokkal dolgoztak és többen közülük maguk is tanultak, iskolázásokra jártak. Nem volt egyszerű az idei tanév számukra, hiszen a betegségek, műtétek miatt a szokásosnál több volt a helyettesítés, a lemaradás. Köszönöm a kitartásukat, a szülők és a gyerekek türelmét és megértését, valamint Erzsike tanító néni több hónapos munkáját is.
Kedves Kollégák!
A kő lassan legördül a szívekről, a vérnyomás megnyugszik egy kicsit, s még a felelősség is eltűnik egy időre. Tudom, hogy az idei tanévben ismét sokat kértem, sokat raktam a vállatokra. De azt is tudom, hogy nagyon sokat is adtatok, szinte erőtökön felül teljesítettetek. Köszönöm azt a sok pluszmunkát, amit annak ellenére elvégeztetek, hogy tudtátok, hiszen ismeritek iskolánk anyagi helyzetét, hogy fizetséget nem kaphattok érte. A ti fizetségetek évek óta az egy –egy sikeres iskolai rendezvény, projekt vagy verseny után a csillogó, boldog gyermekszemek látványa, amivel vérbeli pedagógushoz méltóan mindig megelégedtek. Köszönöm nektek ezt a hozzáállást.
Zsuzsi néni és Erzsi néni!
Munkánkat ti is segítettétek. Hiszen részt vettetek az iskolai akcióinkban, de ott sürögtetek a festésnél, a faliújság készítésnél, virslit főztetek, rengeteg szendvicset készítettetek és lekváros kenyeret kentetek. Köszönet érte.
Kedves tanulók!
Az idei évben 10 szakkörben dolgozhattatok. Éva néni színjátszó szakkörösei két csoportra oszlottak. A kicsik Az aranyszőrű bárány című darabbal többször is felléptek, a nagyobbak pedig a Vitéz szabólegénnyel a DMT országos fordulóján is jeleskedtek. A legnagyobb színjátszók Nelli néni dráma szakkörén élvezettel tanulták be új műfajú darabjukat. Sikeresnek mondható a középiskolai felkészítő kör is, hiszen a Tesztelés 9 eredménye János tanító bácsin, Ági tanító nénin, a közös szakköri munkán is múlott. Nóra tanító néni pedig külön foglalkozott végzőseinkkel. A kicsik angolul tanulhattak Renáta tanító nénitől, a sportolni vágyóknak lehetőségük volt sportversenyekre készülni és íjászkodni Ervin tanító bácsival. Márta néni matematikusai nagyszerű eredménnyel szerepeltek több versenyen is. Andrea néni globálisos lányai több ökológiai projektben is dolgoztak, többször is felépítették, majd lerombolták a Földet. Erika tanító néni és Nóra néni szinte a lehetetlenre vállalkoztak, hiszen szakkör keretében próbálták megszerettetni a szlovák nyelvet a kicsikkel és nagyokkal.
Jól működtek az iskolán kívüli tehetséggondozó foglalkozások is, mint a művészeti iskolák által biztosított modern tánc, zongora, rajztanítás, illetve a sportegyesületek révén létrejött kempo és karate oktatás. Egyre ügyesebbek Gyöngyi néni néptáncosai, a Kis Verőcke tagjai, és a bábosok is egyre többen vannak. A nagyok társas táncot tanulhattak októbertől februárig. A táncosok felléptek, zongoristáink koncerteztek, de versenyt is nyertek, rajzosaink pályázatokon vettek részt, kempósaink és karatesaink övvizsgáztak, s a karatesok közül egyre többen és egyre bátrabban állnak ki a tatamira újra és újra megküzdeni a győzelemért.
A lehetőségekhez mérten igyekeztünk, hogy a tehetséges tanulók megkapják azt a többet, ami segíti kibontakozásukat. Készítettük őket a különböző tanulmányi, művészeti és sport versenyekre, beneveztük őket a különböző pályázatokra. Gyönyörű eredményeket értünk el az idei évben is.
Az önhibájukon kívül hátrányos helyzetű tanulóinknak és a rászorulóknak igyekeztünk biztosítani az egyéni bánásmódot, bár e téren még igen csak tapasztalanok vagyunk. Köszönetemet fejezem ki minden kollégának mindazért a munkatöbbletért, amivel az ilyen tanulók oktatása jár.
Tisztelt jelenlévők!
Iskolánk nevelőtestülete mindig arra törekedett, hogy minél több legyen az az érték, amit a gyerekek tudásban, szociális - kulturális fejlődésben kaphatnak.
Iskolánk nyíltan és tudatosan vállalja az alapvető emberi értékek közvetítését, a viselkedéskultúra kialakítását, a toleranciára, az önfegyelemre és fegyelemre nevelést. Szigorú iskolai rendtartásunkat igyekeztünk mindenkivel betartatni, aminek eredménye, hogy tanulóink jólneveltsége bármerre is járjunk, mindenhol feltűnik és dicséretet kapunk érte – tanítók és diákok egyaránt. Erre büszkék is vagyunk.
A szabályok betartása azonban nem minden diák erőssége.
A rendtartás értelmében így sajnos az idei évben is adtunk ki néhány osztályfőnöki figyelmeztetőt, és osztályfőnöki, ill. igazgatói megrovót. Viszont tanulóink közül sokan érdemeltek ki dicséretet a szép eredményekért, magaviseletért, kultúrműsorokért.
Kedves gyerekek!
Egész éves munkátokat, viselkedéseteket megpróbáltuk egy egységes rendszerbe összefoglalni. Így megszületett egy pontozós értékelési rendszer, mely rangsorol benneteket. Pontoztuk az összes versenyen való részvételeteket és eredményeiteket. A pontértékeket a versenyek szintjének megfelelően szabtuk meg. Hozzáadtuk az iskolai akciókon és pályázatokon való részvételekért járó értékeket is, továbbá pontokkal jutalmaztuk azt is, hogy iskolánkat szavalatokkal, fellépésekkel képviseltétek. A magaviseletért kapott dicséretek, valamint a bizonyítvány átlagok pontértékét is hozzászámoltuk a végösszeghez. A megrovókért, magaviselet jegy rontásért járó mínusz pontokat pedig levontuk. Így alakult ki az a rangsor, melyet olyan figyelmesen tanulmányoztatok a faliújságon.
A magas pontszámok azt bizonyítják, hogy sokan közületek több versenyen is eredményesen szerepeltek, mindemellett szép számmal vettetek részt a projekteken, iskolai akciókon, a magaviseletetekkel sincs nagyobb baj, és sokatok tanulmányi eredménye is kiváló.
Az éves teljesítményeteket nagyra értékeljük nemcsak mi, de a SZMK vezetősége is, akik minden évben könyvekkel jutalmazzák a legaktívabb, legsikeresebb tanulókat.
Az idei évben a 37 alsó tagozatos tanuló közül 23-nak sikerült teljesítenie a 15pontos határt, így ők érdemelték ki a könyvjutalmat. A felső tagozaton az 55 tanuló közül 28-an értek el 20 pontnál többet, ezért ők részesülnek jutalomban. Mielőtt felkérném Németh Nóra igazgatóhelyettes nénit, hogy ismertesse a verseny és aktivitás eredményeket, személy szerint én szeretnék egy jutalmat kiadni. A tavalyi évben az igazgatói jutalmat Androvics Márton kapta szorgalmáért, amiért édesapjával együtt önkéntesen részt vett a nyári felújítási munkákban. Az idei tanévben egy diák a bátorságáért, a helytállásáért kap tőlem elismerést. Van közöttünk valaki, akinek hatalmas bátorság és akaraterő kellett ahhoz, hogy az idei osztálykiránduláson osztálytársaival együtt végigjárja a Rám szakadékot. Ez a terep még a bátrabbakat is megviselte, hát még olyan valakit, aki egy-két évvel ezelőtt még rettegett a magasságtól. Mester Jázmin - kérlek gyere hozzám, fogadd szeretettel bátorságod jutalmául ezt a szép könyvet.
Most pedig átadom a szót Németh Nóra tanító néninek,valamint felkérem a SZMK vezetőjét, hogy adja át tanulóinknak munkájuk megérdemelt jutalmát.
N ó r i – jutalomkönyvek , reklámfilm készítő verseny eredményei
Tisztelt jelenlévők!
Elvégeztük e tanévben is azokat a feladatokat, amit célul tűztünk ki magunknak. Igyekeztünk színes, sokrétű programokat biztosítani a tanulóknak, hogy mindenki jól érezze magát közöttünk.
Tartottunk rendhagyó tornaórát a kempo és karateoktatóval. Egészségnapot vércukorszint és vérnyomásméréssel. Többször kultúrműsorral léptünk a falu lakossága és a szülők elé: nemzeti ünnepeink, október 6. és március 15. alkalmából, a tökfesztiválon, a kicsik az anyák napján, a Dis Verőcke az újbor ünnepen, a Gólyaláb az őszi komáromi Kútfeszten, a Magyar Népmese Napján Koppánymonostoron, Komáromi Napokon,a Duna Menti Tavasz előválogatójára pedig már a hAngyalok is felkészültek, így mindannyian felléptetek a gyereknapon, a Martosi Népművészeti Fesztiválon, tartottatok bemutatót az ovisoknak, és az a megtiszteltetés ért benneteket, hogy a Csavar Színházzal is volt közös fellépésetek. A Tábita vendégszerepelt Budapesten, valamint Brüsszelben is, ahol a március 15.-ei ünnepi összeállításunk is nagy sikert aratott. Szavalóink képviselték iskolánkat nemcsak a versenyeken, de pl . a Multikulturális Napon Pápán is. A pápai testvériskolába az év folyamán többször is ellátogattunk.
Ősszel és tavasszal lelkesen gyűjtöttük a papírt.
Előadásokon, beszélgetéseken, bemutatókon vettünk részt, mint pl. Antal Tamás világjáró látványos előadása, Dékány Dani bemutatója a szlovák mentőcsoport tevékenységéről a Haiti földrengés után, Ratimorszki Piroska, Deminger Hajnalka és Gere Marek rendhagyó történelem órája a hetény körüli ásatásokról, pályaválasztási tanácsadás a kilencedikeseknek, Klobusitzki György budapesti rendőrtiszt élvezetes bemutatója a diszkós fiatalokra leselkedő veszélyekről, vagy akár Korpás Éva rendhagyó zeneórája a VMK-ban.
Jól szórakoztunk a Halloween –partyn, a Mikulás ünnepségen, az álarcos bálon, gyermeknapon. Rendhagyó oktatási napjaink is voltak: honvédelmi és pénzügyi nap , valamint az egyre népszerűbb kupanap. Többnapos kurzusaink, mint a sítúra, az úszótanfolyam és az idén újra megvalósult természetiskola nagyszerűen sikerültek. A két legnagyobb szabású rendezvényünk a Tarczy Emléknap és a Könyvtári nap és éjszaka volt. A Tarczy emléknap alkalmából vendégül láttuk a pápai és körösfői iskola képviselőit, akik bemutatták iskolájukat, kultúrműsort is hoztak, és ünnepélyesen aláírtuk az együttműködési szerződést. Az iskola folyosóján ismét helytörténeti kiállítást tekinthettünk meg és vendégeink is megismerkedhettek a Kincskeresőink által összeállított Hetényről szóló társasjátékunkkal. Écsi Gyöngyi néni előadása szintén a nap színvonalát emelte. A könyvtári nap 21 regénypárbaja, a délutáni könyvfeldolgozások, valamint az éjszakai felolvasás az idei évben is nagy sikert arattak. A sikerességhez szükség volt a jó szervezésre, a tanítók, alkalmazottak és gyerekek helytállására, de a szülők segítségére is. Idén már vendégeink is voltak, a pápai testvériskola párbajozó csapata, illetve a bátorkeszi iskola diákjai.
Az idén korcsolyáztatok a befagyott tavon és Bálint napi üdvözleteket is küldtetek egymásnak. Többször voltatok a Jókai Színházban és a VMK-ban, ahol szórakoztató színi előadásokat láttatok. A nyolcadikosoknak és kilencedikeseknek hatalmas élmény volt a tánciskola záróbál, és jól sikerültek az év végi osztálykirándulások is.
Az év során több pályázatba és programba is bekapcsolódtunk: Tanuljunk az Új Szóval, az idén is sikeres EkoProjekt, Tisztítsuk ki Szlovákiát nevű takarítós nap, A Föld órája, az Eko Lábnyom kiszámítása, a Školák program, a Procter&Gamble tiniprogramja, , közösen pályáztunk a tanszer és taneszközcsomagokra a Bethlen Gábor Alapítványnál, a kerületi ökormányzat sporttámogatását is elnyertük illetve a Bethlen Gábor Alap kulturális eseményekre kiírt pályázatából sikerült alsószoknyákat varratnunk. Megnyertünk egy nagyszabású EU által támogatott pályázatot, a Hagyományos iskola átalakítása modernné címűt, melynek megvalósítása 2 évig fog folyni, továbbá az MPC-n keresztül létrehozhattunk egy tantermet a pedagógustovábbképzésre, így új lap-top-okat kaptunk.
A hagyományőrzést segítette az őszi tökfesztivál, valamint a húsvétváró, melynek megrendezésében részt vállalt a SZMPSZ is, de segítettek a szülők is. Tanulóink közül sokan szorgalmasan dolgoztak a szintén hagyományokat feléleszteni szándékozó varró szakkörben.
A felsorolt sok szép esemény és eredmény, a szülők és a kollégák hozzáállása, számomra mind azt bizonyítják, hogy ez az az iskola, ahol a világ minden baja ellenére is érdemes dolgozni.
Szeretnék köszönetet mondani mindenkinek, aki az idei évben támogatta iskolánkat, és segítette a munkánkat. Elsősorban megköszönöm Lucza Sára polgármester asszonyunknak, hogy rendszeresen jelen van ünnepeinken, elkíséri a gyerekeket a versenyekre, fellépésekre, emberként, nagyszülőként és polgármesterként is támogatja iskolánkat.
Köszönöm a fenntartó alkalmazottainak, az iskolatanácsnak, a SZMK vezetőségének, a hitoktatóknak, a szülőknek, az iskolán kívüli foglalkozások vezetőinek az egész éves munkáját. Továbbá azt is, hogy pozitív hozzáállásukkal, különböző területeken nyújtott segítségükkel, (legyen az iskolaszépítés, gyerekfuvarozás, palacsintasütés, díszítés, lekvároskenyér kenés, vagy épp koszorúkötés, és még sok egyéb), gördülékenyebbé tették iskolánk hétköznapjait, az oktató –nevelő munkát. Külön köszönöm azoknak a szülőknek a segítségét, akik valamilyen módon szponzorálták az egyes rendezvényeinket, és megköszönöm a Csavar színháznak a jótékony előadást és a színjátszó csoportok támogatását.
Kedves gyerekek!
Kérlek benneteket, hogy a nyári szünetben vigyázzatok magatokra.
- Jó egészséget, nagyon szép nyarat kívánok minden családnak: jó pihenést, izgalmas kirándulásokat, táborozást, sok játékot, sok olvasást, és tartalmas felkészülést a következő tanévre.
Mgr. Czibor Angelika, igazgató