Kedves tanulóink, kedves kollégák!
Tisztelt jelenlévők! Kedves vendégeink, polgármester asszony, a SZMK vezetősége!
Minden iskolai évnek van 2 nagyon fontos, ünnepi alkalma. Az egyik a tanévnyitó, melyen ünnepélyes formában ismerkedünk meg az egy évre előre kitűzött célokkal, a tervezett eseményekkel, üdvözöljük közösségünk új tagjait, lelkileg felkészülünk az egész éves kemény munkára.
A másik pedig a tanévzáró napja, ami mindannyiunk számára nagyon kedves ünnep, hiszen a tanév utolsó napja után következik a jól megérdemelt pihenés ideje, a hosszú nyári szünet, amit olyannyira vár már mindenki, képzeljétek el gyerekek, még mi is, hogy talán egy kicsit türelmetlenül várjuk az ünnepség végét, hogy siethessünk haza, s belevethessük magunkat a nyár örömeibe.
De előtte van még egy nagyon fontos feladatunk:
Ez pedig nem más, mint az egész éves tevékenységünk áttekintése, kiértékelése. Ma felidézzük a 2012/13-as iskolai év küzdelmeit, izgalmait, örömeit, sikereit.
Ma minden gyermek képet kap arról, hogyan dolgozott, mennyi mindent tett meg az idei évben. A jól elvégzett munkát, a többletmunkát a SZMK vezetőségével közösen megjutalmazzuk. Sajnos nem mindenki kap ma jutalmat, de mindannyian lehetőséget kaptok arra, hogy egy kicsit magatokba nézzetek, és esetleg fogadalmat tegyetek, hogy a jövő évben mit fogtok másképpen csinálni annak érdekében, hogy jövőre ti is kiállhassatok iskolatársaitok elé, és rátok is büszkék lehessünk, és Ti is büszkék lehessetek magatokra. Mi azt szeretnénk, ha mindenkit megjutalmazhatnánk.
Kedves elsősök!
A tanévnyitón nagy izgalommal ültetek az első sorban. Gondoltátok volna akkor, hogy ilyen gyorsan eltelik az egy év, és 10 hónap alatt ennyi mindent megtanultok? Mára már tudtok írni, olvasni, számolni.
Tudjátok-e, kinek köszönhető mindez? Egyrészt Renáta tanító néni becsületes, kemény munkájának, másrészt szüleitek rengeteg segítségének, harmadrészt pedig saját magatoknak. Nevetekben is megköszönöm osztályfőnökötök egész éves munkáját, türelmét, gondoskodását, és megköszönöm a szüleitek segítségét, támogatását, érdeklődését és együttműködését is. Titeket pedig megdicsérlek szorgalmatokért, kitartásotokért, amellyel sikeresen vettétek az első akadályt, amelynek ékes bizonyítéka a nagyon szép elsős bizonyítvány.
Kedves gyerekek!
Az utolsó osztályfőnöki órán ti is mindnyájan megkaptátok az idei munkátok eredményét. A bizonyítványban lévő jegyek megmutatják nektek, hogy mit sikerült elérnetek az idei tanévben.
Remélem, magatokba néztetek és elgondolkodtatok az eredményeken. Azon, hogy mit tettetek helyesen, és mit kellett volna másképp cselekedni az idei tanévben. Az utolsó osztályfőnöki óra jó alkalom volt arra, hogy értékeljétek magatokat, és meghallgassátok osztályfőnökötök tanácsait a jövőre nézve.
Tanévzárónk pedig jó alkalom arra, hogy röviden áttekintsük és értékeljük az iskolánkon folyó munkát:
A 2012-2013- as tanévet 9 osztályban 93 tanulóval kezdtük és 95 tanulóval fejeztük be. Egy külsős tanulónk is volt, Németh Ferenc, aki a pápai Református Kollégiumban végezte el a 9. osztályt. Két tanulónk, Csintalan Zsóka Hanna és Bokros Márió, elköltözött, de helyettük érkezett 4 új diák: Senkár Kornél és Kristóf, valamint Ondró Milán és Ildikó. Közülük ketten, Kornél és Kristóf a Tarczy napon már átvehették összetartozásunk jelképét, a gólyás nyakkendőt. Milánnak és Ildikónak azonban még tartozunk ezzel a gesztussal. Megkérem őket, hogy jöjjenek fel és fogadják el a közös jelképet.
A 9 osztályon kívül 1 napközis csoportot működtettünk 30 tanulóval, akik 1. osztályostól hatodikosig együtt tanultak, játszottak, és sokat kézműveskedtek. Megismerkedtek a hetényi kézimunkával és többen varrni is megtanulták azt. Ildikó néninek nem volt egyszerű feladat kordában tartani, tanítgatni ezt a vegyes csapatot, de elmondhatjuk, hogy kiválóan teljesítette feladatát. Köszönöm a türelmét és a munkáját. És képzeljétek csak, Ildikó néninek önkéntes segítője is akadt, aki bizony sokszor megkönnyítette a vegyes csapattal való tanulást és munkát. Bolla Edina, 7. osztályos tanuló rengeteg délutánját áldozta arra, hogy segítsen a gyerekeknek és a tanító néninek. Megkérem, hogy jöjjön ki, mert megérdemli, hogy egy nagy tapssal, és egy kis ajándékkal jutalmazzuk meg ezért.
Iskolánkon a napi oktató-nevelő munkát 12 pedagógus látta el, akik amellett, hogy szakosításuknak megfelelően becsülettel tanítottak, a gyermekeket versenyekre készítették, számtalan iskolai és iskolán kívüli program szervezésében, lebonyolításában vettek részt, kultúrműsorokat tanítottak be, projektekkel, pályázatokkal dolgoztak, valamennyien tanfolyamra jártak, és többen közülük több éves tanulmányukat fejezték, illetve fejezik be a közlejövőben.
Kedves Kollégák!
Tudom, hogy az idei tanévben ismét sokat kértem, sokat raktam a vállatokra. De azt is tudom, hogy nagyon sokat is adtatok, szinte erőtökön felül teljesítettetek. Köszönöm azt a sok pluszmunkát, amit az évek óta tartó szűkös anyagi helyzetben, fizetség nélkül elvégeztetek. Köszönöm nektek ezt a hozzáállást.
Tudom, hogy a létért, az iskola fennmaradásáért dolgoztok olyan keményen, és készek vagytok továbbra is küzdeni. Hiszen újra itt lebeg a fejünk fölött a bizonytalanság. Nem tudjuk, ki lesz az iskola fenntartója: a község, vagy újra az állam, megmarad-e a függetlenségünk? Nem tudjuk, hogy az iskolatanács választhatja-e a jövőben is az igazgatót, esetleg a polgármester, vagy más szervek jelölik-e ki? Nem tudjuk, hogy jövő szeptembertől milyen tanmenet szerint, mit és hogyan kell tanítanunk? Nem tudjuk, hogy ennyi tanulóval egyáltalán megmaradhat-e az iskolánk?
Ebben a bizonytalanságban és nehéz anyagi helyzetben csak az tarthatja meg a hitünket, a munkakedvünket és küzdeni akarásunkat, ha értelmét és jó eredményét látjuk a tanításunknak, a nevelésünknek. Ha érezzük a fenntartó részéről az erkölcsi megbecsülést és támogatást, a szülők részéről az együttműködést, a tanulók részéről a hálát és hasonló odaadást és hozzáállást, mint amivel mi vagyunk irántuk. Így van csak értelme mindannak, amit csinálunk. Így marad meg a hitünk, a munkakedvünk, és az iskola fennmaradásáért folytatott harcban, a küzdeni akarásunk. Kívánok a jövőre nézve mindannyiunknak ilyen fenntartót, ilyen szülőket és ilyen gyerekeket!
Zsuzsi néni és Erzsi néni!
Az idei évben újra sokszor a segítségünkre voltatok. A feladataitokon kívül Ti is segítettetek a gyermekek nevelésében és részt vettetek az iskolai akciókban: ott sürögtetek a festésnél, a faliújság készítésnél, főztétek a virslit, készítettétek a szendvicseket, kentétek a lekváros kenyeret, rászóltatok a köszönni nem tudókra és a holmijaikat széthagyókra. Köszönet érte.
Kedves tanulók!
Az idei évben 7 szakkörben dolgozhattatok. A kicsik angolul tanulhattak Renáta tanító nénitől. A sportolni vágyóknak lehetőségük volt sportversenyekre készülni és íjászkodni Ervin tanító bácsival. Nelli néni sok lehetőséget adott a játékra és szórakozásra a dráma szakkör keretében, az olvasókörön pedig sok érdekes könyvvel ismerkedhettetek meg. Erika tanító néni és Nóra néni szinte a lehetetlenre vállalkoztak, hiszen szakkör keretében próbálták megszerettetni a szlovák nyelvet a kicsikkel és nagyokkal. Sikeresnek mondható a középiskolai felkészítő kör is, hiszen a Tesztelés 9 eredménye János tanító bácsin, Ági tanító nénin, a közös szakköri munkán is múlott. Nóra tanító néni pedig külön foglalkozott végzőseinkkel.
Jól működtek az iskolán kívüli tehetséggondozó foglalkozások is, mint a művészeti iskolák által biztosított modern tánc, zongora, rajztanítás, illetve a sportegyesületek révén létrejött kempo és karate oktatás. Egyre ügyesebbek Gyöngyi néni néptáncosai, a Kis Verőcke tagjai, és a bábosok is egyre többen vannak. A táncosok felléptek és versenyt is nyertek, olyannyira, hogy éppen ma utaztak el a budapesti Európa Bajnokságra. Nagy tapssal kívánjunk nekik sok sikert!
Zongoristáink koncerteztek, rajzosaink gyönyörű faliújságokkal kápráztattak el bennünket, karatesaink övvizsgáztak és rengeteg versenyen vettek részt, amelyeken seregnyi kupát és érmet nyertek, így klubjuk a 200 magyarországi klub közötti pontversenyben a 2012-es évben a 4. helyen végzett. A Tábita bábcsoport tagjai is új darabot tanultak, többször felléptek és nagy sikert arattak a DMT országos fordulóját. Gratulálunk mindegyiküknek.
Mint látható, a lehetőségekhez mérten igyekeztünk, hogy a tehetséges tanulók megkapják azt a többet, ami segíti kibontakozásukat.
Készítettük őket a különböző tanulmányi, művészeti és sport versenyekre, beneveztük őket a különböző pályázatokra. Gyönyörű eredményeket értünk el az idei évben is.
Az önhibájukon kívül hátrányos helyzetű tanulóinknak és a rászorulóknak igyekeztünk biztosítani az egyéni bánásmódot, a pszichológiai és speciális pedagógiai kivizsgálásokat. Köszönetemet fejezem ki minden kollégának mindazért a munkatöbbletért, amivel az ilyen tanulók oktatása jár.
Tisztelt jelenlévők!
Iskolánk nevelőtestülete mindig arra törekedett, hogy minél több legyen az az érték, amit a gyerekek tudásban, szociális - kulturális fejlődésben kaphatnak.
Iskolánk nyíltan és tudatosan vállalja az alapvető emberi értékek közvetítését, a viselkedéskultúra kialakítását, a toleranciára, az önfegyelemre és fegyelemre nevelést. Szigorú iskolai rendtartásunkat igyekeztünk mindenkivel betartatni, aminek eredménye, hogy tanulóink jólneveltsége bármerre is járjunk, mindenhol feltűnik és dicséretet kapunk érte – tanítók és diákok egyaránt. Erre büszkék is vagyunk.
A szabályok betartása azonban nem minden diák erőssége.
A rendtartás értelmében így sajnos az idei évben is adtunk ki jó néhány osztályfőnöki figyelmeztetőt, és osztályfőnöki, ill. igazgatói megrovót. Viszont tanulóink közül sokan érdemeltek ki dicséretet a szép eredményekért, a kevés hiányzásért, magaviseletért, a kultúrműsorokon való szereplésekért.
Kedves gyerekek!
Egész éves munkátokat, viselkedéseteket megpróbáltuk egy egységes rendszerbe összefoglalni. Az idei évben is értékeltünk benneteket a már bevált pontozós rendszerrel, melynek lényegét és eredményét az osztályfőnökök már ismertették veletek. Érdemes elgondolkodni ennek eredményein is.
Az idei évben a 43 alsó tagozatos tanuló közül 30-nak sikerült teljesítenie a megszabott 18 pontos határt, míg a felső tagozaton az 54 tanuló közül 20-an értek el 20 pontnál többet. Ők azok, akiknek éves teljesítménye elismerést érdemel, mert nemcsak jól tanultak, de részt vettek különböző versenyeken, bekapcsolódtak az iskolai rendezvényekbe, akciókba, illetve fellépésekkel képviselték iskolánkat. Így a SZMK vezetősége a mi javaslatunk alapján könyvekkel jutalmazza ezeket a legaktívabb, legsikeresebb tanulókat.
Mielőtt felkérném Németh Nóra igazgatóhelyettes nénit, hogy ismertesse a verseny és aktivitás eredményeket, személy szerint én szeretnék 2 jutalmat kiadni. Van közöttünk valaki, aki az egész iskolai év alatt egyetlen napot sem hiányzott. Megkérem a 0 órát hiányzó Csontos Lacikát, hogy jöjjön ide. Van olyan társatok is, aki rengeteget dolgozott az iskolaudvaron, segített Zsuzsi néninek a gyomlálásban, kapálásban. Kérem Molnár Attilát, hogy ő is jöjjön fel.
Mindkettőjük jutalma az, hogy a nyár folyamán 10 alkalommal mehetnek kétgombócos fagyira a hetényi fagyizóba, és egy nagy taps elismerésül.
Most pedig átadom a szót Németh Nóra tanító néninek, valamint felkérem a SZMK vezetőjét és pénztárosét, hogy segítsenek átadni tanulóinknak munkájuk megérdemelt jutalmát.
N ó r i – jutalomkönyvek
Tisztelt jelenlévők!
Elvégeztük e tanévben is azokat a feladatokat, amit célul tűztünk ki magunknak. Igyekeztünk színes, sokrétű programokat biztosítani a tanulóknak, hogy mindenki jól érezze magát közöttünk.
Tartottunk rendhagyó tornaórát a kempo és karateoktatóval. Egészségnapot vércukorszint és vérnyomásméréssel. Többször kultúrműsorral léptünk a falu lakossága és a szülők elé: nemzeti ünnepeink, október 6. és március 15. alkalmából, a kicsik az anyák napján, a falunapon, többször fellépett a Kis Verőcke néptáncegyüttes, a Gólyaláb színjátszócsoport, a Tábita bábcsoport. Szavalóink nemegyszer képviselték iskolánkat. Ellátogattunk a pápai testvériskolába, ahol versenyeken is részt vettünk. A 6. és 8. osztály tanulói felléptek a Modrý kruh projekt díjátadóján Pozsonyban is.
Ősszel és tavasszal lelkesen gyűjtöttük a papírt.
Jól szórakoztunk a Halloween –partyn, a Mikulás ünnepségen, az álarcos bálon, Valentin napon, gyermeknapon, a Függetlenség napján. Rendhagyó oktatási napjaink is voltak: honvédelmi és pénzügyi nap , valamint az egyre népszerűbb kupanap. Többnapos kurzusaink, mint a sítúra és az úszótanfolyam az idén is nagyszerűen sikerültek. A két legnagyobb szabású rendezvényünk a Tarczy Emléknap és a Könyvtári nap és éjszaka volt. A Tarczy emléknapot az idei évben a sportnak szenteltük, így megismerkedhettünk a hetényi focitörténettel, és 2 sportkupát is szerveztünk, a focikupát és a karate kupát, amelyeken nagyon szép eredménnyel szerepeltek még a legkisebb tanulóink is.
A könyvtári nap 18 regénypárbajára 2 nap alatt került sor, a délutáni könyvfeldolgozások, valamint az éjszakai felolvasás az idei évben is nagy sikert arattak.
Az idén is többször voltatok a Jókai Színházban és a VMK-ban, ahol szórakoztató színi előadásokat láttatok, múzeumban, galériában is jártatok, valamint különleges élményt nyújtott a pozsonyi Emberi test kiállítás is.
Az év során több pályázatba és programba is bekapcsolódtunk: Tanuljunk az Új Szóval, Tisztítsuk ki a Duna mentét, a Školák program, a Procter&Gamble tiniprogramja, közösen pályáztunk a tanszer és taneszközcsomagokra a Bethlen Gábor Alapítványnál, bekapcsolódtunk az egészséges életmódot támogató Modrý kruh pályázatba. Egész évben dolgoztunk a nagyszabású EU által támogatott pályázattal: a Hagyományos iskola átalakítása modernné. Ennek keretében minden pedagógus notebookot kapott, 2 interaktív táblát vettünk, minden osztályt felszerelünk projektorral és vetítővászonnal, rengeteg apróbb segédeszközt vásároltunk, tanítóink egy 110 órás képzésen vettek részt, melynek végén vizsgát tettek. Valamint ennek köszönhető három iskolai eseményünk: a halloween, a Valentin nap és a Függetlenség napja. Ez a projekt a jövő évben is folytatódik majd.
Ti gyerekek, az idei évben olyan szép eredményeket értetek el a különböző színvonalas országos versenyeken, hogy több jutalomkiránduláson is részt vehettetek a pedagógusszövetség jóvoltából, akik megszervezték ezeket a kirándulásokat, anyagilag pedig a Magyar Állam támogatta. Így közületek néhányan jártak a három napos FOKLA táborban, a Tudománynapokon Komáromban, szintén három napos volt a Hortobágyi kirándulás, illetve a Jókai verseny résztvevői Balatonfüreden jártak.
Szeretnék köszönetet mondani mindenkinek, aki az idei évben támogatta iskolánkat, és segítette a munkánkat. Elsősorban megköszönöm Lucza Sára polgármester asszonyunknak a támogatást, köszönöm a fenntartó alkalmazottainak, az iskolatanácsnak, a SZMK vezetőségének, a hitoktatóknak, a szülőknek, az iskolán kívüli foglalkozások vezetőinek az egész éves munkáját. Továbbá azt is, hogy pozitív hozzáállásukkal, különböző területeken nyújtott segítségükkel, (legyen az iskolaszépítés, gyerekfuvarozás, palacsintasütés, díszítés, lekvároskenyér kenés, vagy épp koszorúkötés, és még sok egyéb), gördülékenyebbé tették iskolánk hétköznapjait, az oktató –nevelő munkát. Külön köszönöm azoknak a szülőknek a segítségét, akik valamilyen módon szponzorálták az egyes rendezvényeinket, köszönöm Danis Gabi bácsinak a Tarczy nap támogatását, Kotiers Románnak a Tarczy alapítvány finanszírozását, és megköszönöm a Csavar színháznak a jótékony előadást és a színjátszó csoportok támogatását.
Kedves gyerekek!
Kérlek benneteket, hogy a nyári szünetben vigyázzatok magatokra.
- Jó egészséget, nagyon szép nyarat kívánok minden családnak: jó pihenést, izgalmas kirándulásokat, táborozást, sok játékot, sok olvasást, és tartalmas felkészülést a következő tanévre.
Most pedig mielőtt felmennétek az osztályba a bizonyítványokért, tanévzáró ünnepségünk méltó befejezéseképpen hallgassuk meg nemzeti himnuszunkat.
Czibor Angelika, igazgató