2024/2025

Pénzügyi nap az alsósoknál Beiratkozás Szülők Tanítók bálja Karate Budapesten Pedagógiai napok Komárom

Február

Pedagógiai napok Komárom

 

Beszámoló a XVI. Komáromi Pedagógiai Napok rendezvényeiről

 

Megnyitó

 

2011. február 15-én délután a komáromi Selye János Gimnázium aulájában került sor az idei pedagógiai napok megnyitójára, melyen többek közt Pék László, az SZMPSZ országos elnöke és Fekete Irén, az SZMPSZ Komáromi Területi Választmányának elnöke köszöntötte a megjelenteket. Néhány mondatban Komárom új polgármestere, Anton Marek is buzdította az összesereglett pedagógusokat jó egészséget kívánva nekik munkájukhoz. Elsősorban a kormányhoz, illetve az iskolaüggyel foglalkozó politikusokhoz intézte szavait Szigeti László, az MKP oktatási szakpolitikusa annak érdekében, hogy a tanárok jobb feltételek mellett végezhessék feladataikat, ill. járhassanak továbbképzésekre.

A köszöntők után rendhagyó módon pedagógusok által előadott rövid kultúrműsort tekintettünk-hallgattunk meg, majd egy irodalmi felvezető után Ranschburg Jenő professzor lebilincselően érdekes, humorral fűszerezett előadása következett napjaink egyik meghatározó jelenségéről, a nyugtalan gyerekekről. A professzor úr irodalmi párhuzamok segítségével ismertette meg a hallgatóságot a nyugtalan gyerekek típusaival. Milne Micimackója egyes szereplőinek pszichológiai jellemzése által ráismerhettünk a ma gyermekeire, problémáikra, ezek kialakulására, és szerencsére tanácsokat is kaptunk a hozzájuk való viszonyuláshoz. A szakmailag megalapozott, mégis közérthető előadást órákig hallgattuk volna. Azt hiszem, minden (nem csak pedagógus) jelenlévő nevében mondhatom: remélem, hogy lesz még alkalmam meghallgatni a professzor úr gondolatait a gyermeklélektanról.

 

 

A szakiskolák nevelési problémái

 

2011. február 16-án egy egész délelőttön át tartó szakmai tréningre várták a pedagógiai napok szervezői a szakközépiskolás tanárokat, igazgatókat, mestereket és az alapiskolák pályaválasztási-nevelési tanácsadóit az Ipari Szakközépiskolába. Az idei pedagógiai napok egyik újítása volt, hogy a rendezvényekbe a szervezők bevonták a szakközépiskolákat is. A rendezvény első részében a meghívott szakiskolák (a gútai Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola, az ógyallai Építészeti Szakközépiskola, a mosonmagyaróvári Haller János Általános, Szakképző és Szakközépiskola) vezetői vagy megbízott tanárai ismertették az iskolájukban felmerülő nevelési problémákat, ill. az azok megelőzésére és megoldására tett intézkedéseiket. Általánosságban elmondható, hogy mindenütt egyre részletesebben kidolgozott iskolai rendtartásra van szükség, hogy a rend és a fegyelem a diákok, a tanárok és a közös - remélhetőleg konstruktív - munka érdekében fenntartható legyen. A gútai magán szakközépiskola tulajdonosa és igazgatója a konzervatív értékek megőrzése mellett tette le voksát. A rendtartás kidolgozásakor figyelembe veszik a diákok észrevételeit is, a felmerülő problémák megoldásába pedig bevonják a szülőket. Nagyon érdekes, de egyúttal megdöbbentő volt a magyarországi iskola igazgatóhelyettesének beszámolója az ottani állapotokról: részletes ismertetést hallhattunk az utóbbi évek leggyakoribb nevelési problémáiról és azok kezeléséről, amelyben a pedagógusok mellett a rendőrség is részt vett. Megtudhattuk, hogy egyre nagyobb szükség van a szakemberekre: speciális pedagógusokra, szociális munkásokra, pszichológusokra, logopédusokra, nehézséget okoz viszont, hogy ennek anyagi hátterét az iskola az önkormányzat támogatása nélkül sok esetben nem képes biztosítani.

A rendezvény második részében Strédl Terézia tartott gyakorlattal egybekötött előadást a serdülők nevelési sajátosságairól, végül pedig kötetlen beszélgetés bontakozott ki a jelenlévők közt a meghirdetett témával, ill. azzal kapcsolatban, hogy milyen képességekkel és tudással érkeznek a diákok a középiskolákba.

Mgr. Boros Ágnes

 

 

     2011. február 17-én, csütörtökön a Komáromi Pedagógiai Napok programjainak keretén belül részt vettünk a győrújbaráti általános iskola szakemberei által tartott szakmai tréningen.

     Téma az egyénre szabott oktatás lehetőségeinek megteremtése volt először elméleti, majd gyakorlati részben. Sok hasznos és érdekes információval gazdagodtunk, rengeteg új, az oktatási folyamatban is hasznosítható játékkal, ötlettel tértünk haza. Világossá vált, hogy az integrált tanulók számára is lehet a tanítási óra izgalmas és szerezhet örömöt, sőt sikerélményt is.

     A tréning szervezője, Fekete Irén elmondta: amennyiben igény és lehetőség lesz rá, a nyár folyamán terveznek egy egyhetes szakmai továbbképzést az adott témában, a szóban forgó szakemberek bevonásával. Mi biztosan ott leszünk!

 

Mgr. Hovany Renáta, Bc. Zsidek Kornélia