2024/2025

Tarczy emléknap Itt járt a Mikulás Karácsonyi suli-buli Továbbképzés

December

Továbbképzés

  A Pedagógiai program tervezése és TQM alapú minőségbiztosítása című pedgógustovábbképző program a Hetényi Tarczy Lajos Alapiskola tantestülete számára 2010. december 20.-tól 23.-ig 30 óra terjedelemben valósult meg az iskola tantermeiben. A képzést megnyitotta Czibor Angelika, az iskola igazgatója. A megnyitón részt vett Lucza Sára, a község pogármestere is, aki örömmel üdvözölte a pedagógiai munka minőségének javítására irányuló képzést. 
  A képzést megelőzte egy teljes körű igényfelmérés, melyet a Comenius Pedagógiai Intézet munkatársai az ősz folyamán végeztek el a pedagógusok, a szülők és a diákok körében. A képzés kezdetére elkészült a felmérés eredményeinek elemzése és értékelése is.

  Az első napon Fodor Attila, a Comenius PI igazgatója általános elméleti képzést tartott, melynek fő pontjai voltak: 
1. Alapfogalmak tisztázása 
2. Az oktatásügy helyzete és problémái
3. Innovációk az oktatásban
4. Jövőkép és célképzés
5. Helyzetelemzés
6. Az iskola partnerei – belső és külső intézményi kép.
7. Klímateszt, TQM-es iskolateszt, SWOT-elemzés lényege, kérdőívek szerkesztése

  A második napon az elméleti ismeretek gyakorlati alkalmazására került sor. A saját pedagógiai programunkkal kezdtünk dolgozni. Elemeztük a pedagógiai program tartalmát, vázát, elemeit, struktúráját. A tesztek, felmérések eredményeinek figyelembe vételével megfogalmaztuk fő céljainkat. A célok lebontását konkrét feladatokra és azok megvalósításának módját Takács Erika, a Szenczi Molnár Albert Alapiskola igazgtóhelyttesének irányításával végeztük. A csapatmunkát valamennyi pedagógus élvezte.

  A harmadik napon a pedagógiai program megvalósításának jogi és szervezeti kereteivel foglalkotunk. ( Munkarend, rendtartások, SZMSZ szerepe, egyéb belső szabályok, költségvetés, továbbképzési terv, értékelés és ellenőrzés).

  Végül a negyedik napon ismét csapatmunkát végeztünk. Összeállítottuk pedagógiai programunk új vázát és meghatároztuk a további kidolgozás menetét és időrendjét. 

  A képzés legfőbb hozadéka a tantestület számára, hogy átláthatóvá, érthetővé tette az új iskolai törvény által előírt pedagógiai program lényegét, hogy a pedagógusok a képzés során tudatosították a csapatmunka jelentőségét az oktatás minőségének javításában, hogy valamennyien tisztába kerültünk az intézményünkkel és a mi pedagógiai munkánkkal kapcsolatos belső és külső igényekkel. 
  Hozadék továbbá, hogy a képzés során elsajátított elméleti és gyakorlati tudás segít bennünket mint pedagógusokat, és mint egységes kollektívát az igények kielégítésében. 

  Elengedhetetlenül fontos az ilyen jellegű képzés a kis községek magyar kisiskoláiban, ahol az anyagi lehetőségek korlátozottak az alacsony gyermeklétszám miatt, hiszen ez biztosíthatja a versenyképességet és a létezés feltétele lehet. 


  Ez úton szeretnénk köszönentet mondani a Szülőföld Alapnak, valamint a SZMPSZ-nek a folyósított támogatásért, valamint reményünket kifejezni a további jó együttműködésre. 
  További munkájukhoz erőt és kitartást, valamint sok sikert kívánunk.



  a hetényi Tarczy Lajos MTNY Alapiskola tantestülete nevében: 

  Németh Nóra, igazgatóhelyettes