2024/2025

Matematické súťaže Exkurzie Deň a noc v školskej knižnici Stretnutia so spisovateľmi

Nepravidelné mimoškolské činnosti

Stretnutia so spisovateľmi

Író-olvasó találkozó a Tarczyban Jakubecz Mártával

2020.január 30.

 

        Rendhagyó irodalomórát tartottunk az iskolánkban, melynek célcsoportja az alsó- majd a felső tagozatos gyerekek voltak. Aki e két foglalkozást összekötötte: Jakubecz Márta, felsőszeli pedagógus, publicista és író.

     A szervezés már múlt év novemberében elkezdődött, sűrű levelezgetések kíséretében, időpontegyeztetéssel, programtervvel, a helyszín megbeszélésével.

Elérkezett a várt találkozó napja, az írónő megérkezésekor bevallotta, hogy nagy örömmel jött hozzánk, várja a gyerekekkel való találkozást és azt is elárulta, hogy még soha nem járt a mi vidékünkön. Kassán és környékén már megfordult és Újvárba is gyakran hívják. Az első foglalkozást a kicsiknél szerveztük meg, ahol a rövid bemutatás után az írónő nemcsak a könyvek tartalmába, hanem a meseírás és illusztrálás kulisszatitkaiba is bevezette a tátott szájú kisdiákokat. Meseregényének szereplőjét, Cincogit, valamint barátait, az erdő állatait nagy odafigyeléssel teremtette meg. Nem holmi fehér vagy szürke kisegérről van szó, hanem egy igazi beszélő, jól öltözött   egérgyerekről, aki nyitott a világra s kit egy cél vezérel: meg szeretné találni a jóságot. Rájön arra, hogy az nem megvásárolható, nem beszerezhető, nem lehet mástól elvenni – a jóság a szívünkben van.

A meseolvasás és a vicces nevű szereplőkkel való megismerkedés után egy felszabadult beszélgetés vette kezdetét. A kicsik kíváncsiak voltak arra, milyen hosszú ideig írta meg a könyvet. A történet először fejben születik meg – fejtegette az írónő, majd később történik maga az írás. A Cincogi és cimborái c. könyvet kb. 2 hónapig írta, javítgatta, bővítgette. A gyerekeket az illusztrátor és annak munkája is érdekelte. Megtudhatták, hogy az illusztrátor először elolvassa a könyvet, utána rajzolja meg a képet és egyezteti az író elképzelésével. Ezután kezdődik a sok időt felölelő nyomdai munka. Az egyik elsős kisgyereket máris elvarázsolta az írás művészete, és felszólalásában azonnal bevallotta, hogy ő bizony író szeretne lenni. Tanácsot is kaptak ehhez a gyerekek: írjanak naplót! Belekerülhet nemcsupán a napi történés, hanem mindenféle bút, bánatot, örömöt meg lehet osztani ezzel a hűséges baráttal. Ennek is köszönheti az írónő, hogy ma választékosan tud beszélni és írásban is alkotni. Tulajdonképpen saját tanítványai inspirálták arra, hogy adja ki a meséit, mivel először csupán egy kis gyereksereg volt a hallgatósága, kiknek elolvasta néhány elkészült meséjét. Elcsodálkoztak azon, hogy a mesék szerzője maga a tanító néni és arra bíztatták, hogy küldje el egy kiadóba, hogy más gyerekek is megismerhessék Cincogi bölcsességét. Nem is igazán szeretett volna gyerekeknek írni, mégis sorban születtek tollából a szívet melengető történetek. Gyermekeink boldogan távoztak egy újabb kisbaráttal a gondolataikban.

A felső tagozatos diákok szintén kíváncsian várták a beszélgetést és figyelemmel hallgatták az írónő bemutatkozását. Festő avagy író legyek? Tette fel magának a kérdést a kezdetek kezdetén. A festés ma hobbi, az írás pedig számára a felüdülés és az önkifejezés eszköze. Mindezek mellett szlovák-magyar szakos pedagógus, hittant és képzőművészeti nevelést is egyaránt tanít. Kb. 700 cikket írt, 10. könyve jelenleg kiadás alatt van és több mint 100 író-olvasó találkozón volt. A Budapesti Ünnepi Könyvhéten 3 könyvét mutatta be és dedikálta. Tagja a Szlovákiai Magyar Írók társaságának (a tavalyi iskolaévben a SZMÍT tagját, Hizsnyai Zoltánt üdvözölhettük hasonló rendezvényen). A Remény keresztény hetilap Csendkóstoló c. rovatának szerkesztője. A tanteremben kiállított könyvei jelképezték azt a sok munkát, amit az írásba fektetett. Az írói munka magányos tevékenység – vallotta be szerényen -, csendes elvonulást, csendben való tevékenykedést igényel. A lelki világunk is csendben születik meg... Amit szeretünk, arra időt tudunk fordítani – a tévénézést mellőzi, a családnak és unokáinak él, akik a mai napig motiválják őt a meseírásra. A naplóírás ötlete a kamaszok körében is elhangzott, gondolataik és érzéseik „kiírására“. Az elmélkedés műfaját kedveli leginkább. Ilyen műfajú jegyzeteket tartalmaz a Szeretet a horizonton c. kötete, melyből az Örülj nekem c. írását olvasta fel. A jóságkeresés itt is vezérfonalként szövi át az írásokat, csakúgy, mint a mesékben. A szeretet bemutatása nem frázisként bukkan fel elmélkedéseiben, hanem konkrét helyzetet teremtve egyéni megközelítéssel és lehetséges megoldásokkal. Ezért újszerű és örökké jelen idejű az írása: a szeretet jelen idejű, most kell szeretni – hallhattuk.

Az ízelítőt kérdések követték. Melyik kiadónál jelentette meg köteteit és mi alapján választja a kiadót? Gyerek-vagy felnőtt könyveket szeret írni? Volt-e hullámvölgy karrierje során? Melyik a legsikeresebb könyve? Ki a kedvenc írója, költője? Írt-e verset is, vagy csak prózát? Miért mondott le a festésről az írás javára? Elgondolkodtató kérdések hangzottak el s a válaszadás alkalmával tudtuk meg, hogy akarata ellenére 5-5 arányban sikerült magát legyőznie. A hullámvölgyekből festéssel szokott kimászni, családtagja szobáinak falát az ő festményei díszítik. Kudarcként fogta fel azt, hogy naplóregényével kissé elakadt, kamaszkori önmaga bőrébe bújva tolmácsolni annak gondolatait, érzéseit.  Kedvenc írói Márai és Kosztolányi, valamint Weöres Sándor verseit olvassa leggyakrabban. A könyvkiadás, illusztráció, jó címválasztás témában szintén hasznos információk hangzottak el. Az érdeklődők könyvet is vásárolhattak, természetesen helyben dedikálva. Az írónő nagy álma, hogy meseregénye szlovák nyelven is megjelenjen.

     Kívánjuk, hogy álmai, vágyai teljesüljenek! Örültünk, hogy köztünk volt, igyekszünk a jóság és szeretet útján járni, melyben az írónő személye igazi példa lehet diákok és felnőttek előtt egyaránt. Írónak lenni különleges lehetőség – fogalmazódott meg néhányunkban az állítás. Úgy gondolom, akik részt vettek ezen a találkozón, értékes gondolatokat kaptak és emlékezetes pillanatokat élhettek át.

 

A megjelent kötetek:

Cincogi felfedezi a jóságot – mese - (Glória, 2005)
Cserépedények titka – publicisztikai kötet - (Lilium Aurum, 2006)
Isten állatkái – mese - (Lilium Aurum, 2007)

Csendbe rejtett kulcsszavak – elmélkedések - (MEDIAN kiadó, Pozsony 2011)

Pünkösdi utazás – meseregény – (AB-ART, 2011)

Cincogi fényre vár – mese – (AB-ART, 2014)

Szeretet a horizonton – elmélkedések – (AB-ART, 2015)

Cincogi és cimborái – mese – (Korda Kiadó, 2016)

„Tetten ért“ kegyelem – publicisztikai kötet – (Remény, 2018)