November

Honvédelmi nap

Előadás a haiti földrengésről

Dékány Dániel a Központi Különleges Mentőszolgálat tagja előadást tartott az iskolánkban a haiti földrengésről.

2011. január 12-én a helyi idő szerint 16:53:09-kor a várost egy 12 másodperces, 7,8-as erősségű földrengés rázta meg. A bősi mentőcsapat, melyet csak igazán fontos esetekben riasztanak két hetet töltött Haitin.

A mentőszolgálat útja 30 órásra sikeredett a 6 óra időeltolódás miatt. Az utazás nem volt egyszerű, hiszen a 2000 hordágy, a gyógyszerek és a sátor ki-be rakodása a repülőgépekbe nem gyerekjáték. Amikor megérkeztek, elámultak, hogy milyen nyomor és szegénység uralkodik Haitin, hiszen a város másik fele gyönyörűen ki van építve a kirándulók számára.

A csapat néhány tagja éjjel a romok között járkálva kopogtatta a köveket, hogy jelez-e vissza valaki, mert ilyenkor csönd volt. De ha valaki vissza is ütögetett, előbb meg kellett vizsgálniuk az összedőlt épületet, hogy biztonságos-e.

Dániel egy gyerekkórházban dolgozott, ahol súlyos sebeket, töréseket látott el egyetlen kolleganőjével, aki segített lefordítani a kreol nyelvet. Az adatok szerint körülbelül 200.000 sebesültből napi 200 beteget láttak el.

A gyerekkórház számára nagy segítség volt a csapat jövetele, mert előtte a végtagok amputálását is fájdalomcsillapító nélkül végezték.

A megtalált 270.000 halott száma nem végleges, hiszen a romok alatt még egyszer ennyien maradhattak.

A csapatot éjjel-nappal a helyi rablóbanda őrizte, mert a lakosoknak nem mindig tetszik a segítségnyújtás és bármikor megtámadhatták volna őket.

A segítség, a jóság, s amit Dánieléktől kaptak, felbecsülhetetlen érték számukra.

Amikor ilyen szomorú eseményekről hallunk, mindig gondolkodjunk el azon, hogy milyen szerencsés helyre születtünk, ám ne feledjük: velünk is bármikor megtörténhet a katasztrófa.

Hozák Bettina, 6. osztályos tanuló