2023/2024

Február

Februári események

 

 

 SÍTÚRA, 2019. február 3 - 8., KÉKELLŐ

     Vasárnap reggel a 7,8,9. oszalyból sítúrára jelentkezett tanulók gyülekeztek az iskola előtt. Bepakoltuk a sífelszerelést és elindultunk a marcelházi, dunaradványi, dunamocsi társainkért, majd a baráti búcsi iskola tanulói is csatlakoztak a csoporthoz.

       Kékellőre érkezve zuhogó eső fogadott minket. Megijedtünk, hogy a sízésből semmi sem lesz, de estére megvátozott az idő. A szép hóesés után hétfőn reggel már síelhettünk. A tanító nénik és bácsik csoportokba osztották a gyerekeket a tudásuk szerint. A kezdők a domb alján és a köteles kispályán síztek, míg a haladók már első napon felvonózhattak Ági és Éva nénivel. Ervin tanító bácsinak volt a legnehezebb dolga, ő tanította a kezdőket. Mi, haladók kipróbáltuk az összes felvonót és az összes sípályát. A kezdők először a rövidebbik pályán jártak a tányéros felvonóval, de szerdától már ők is kipróbálták a libegőt. Szerda este az ügyesek esti sízésen vettek részt.

Az esti programokat is élveztük, ami leginkább Éva néninek és Ági néninek köszönhető. A búcsi gyerekekkel kevert csapatokban játszottunk, vetélkedtünk, énekeltünk. A pihenő délutánon a szobákon filmeket néztünk, beszélgettünk, fodrászkodtunk (a fiúknak is sikerült szuper frizurát készítenünk), jól szórakoztunk.

A szállásunk nagyon szép és kényelmes volt, és az ételre sem panaszkodhattunk.

        A csütörtök délutáni szabad sízés mindenkinek nagyon tetszett. A búcsúesten kicsit tovább fent voltunk. Pénteken ezért bár fáradtan, de minden épségben hazaértünk. 

Czibor Lea, 6. osztályos tanuló

 

A PÁL UTCAI FIÚK - MUSICAL A VÍGSZÍNHÁZBAN,

                                   2019. február 3., BUDAPEST

Reggel, amikor felszálltam a buszra, mindjárt egy nagyszerű érzés fogott el, hiszen mindenki vidám volt, és izgatottan várta, hogy megérkezzünk a színházba. Ott aztán gyönyörű látvány fogadott minket. A színház kívülről és belülről is gyönyörű, az előadás pedig látványos és érdekfeszítő. Nagyon élveztük, a színészek pedig nagyszerűen játszották a szerepeiket. A végén mindenki könnyezett, volt, aki sírt is, de mindannyian állva tapsoltunk. Remek volt az előadás, mindenkinek nagyon tetszett.

Szabó Orsolya, 7. osztályos tanuló

 KÓREAI VENDÉGEK LÁTOGATÁSA ISKOLÁNKBAN,

                        2019. február 11., HETÉNY

 

Hétfőn délelőtt kóreai vendégek érkeztek az iskolánkba. A csoportjuk 5 főből állt, és volt köztük biológus, államügyész is, a vezetőjük egy lelkész fiatalember volt. Készítettek nekünk egy bemutatót Söulról, Dél-Kórea fővárosától, majd megmutatták nekünk a kő-papír-olló kóreai változatát is. Ezek után pantomimelőadás következett, ami az ördög és az Isten harcáról szólt az ember lelkében. Az utolsó számot kóreai népviseletben adták elő: egy táncot legyezők segítségével. Nagyon tetszett az előadásuk, a végén még ajándékba édességet, legyezőt és filctollat is kaptunk tőlük.

Pákozdi Máté, 7. osztályos tanuló

VALENTIN - NAP, 2019. FEBRUÁR 14., HETÉNY

Valentine's Day On February 14th it's Valentine's day. On this day the men suprise the women with flowers or chocolate. Our school's students surprised each other with Valentine's messages. My class and teachers made a performance and we performed the Valentine's story. I think the performance was very good and interesting.The story was about the emperor who prohibited all mariages because nobody wanted to be a soldier. Then came Valentine who was not afraid of the emperor and he helped a lot of couples to get married. One day the soldiers took him to the jail and Valentine waited his death, but before he fell in love with a young girl named Julia. Julia was blind and Valentine every day praid for the girl and one day Julia could see. At last Valentine wrote a letter to Julia and after the soldiers killed him. After our performance the children got a crossword and they solved it. Then we went back to have our lessons. It was a great day!

Tóth Balázs, 7th class

 

 

A levéltárban

            2019. február 19-én a felső tagozatosok a színházi előadás előtt elment az komáromi levéltárba, előtte pedig a Tompa Mihály szavalóverseny iskolai fordulóját tartottuk meg. Felszálltunk a buszra és elindultunk. Mikor odaértünk, bementük és lepakoltuk a kabátjainkat. Ezután helyet foglaltunk abban a helyiségben, ahol lehet minden falu és város után kutatni. Megnéztünk régi hetényi iratokat is. Ezt követően az 5., 6. és a 7.osztály lement a raktárba, a 8. és 9.osztály pedig máshova, mivel nekik az volt a tananyag. A raktárban nagyon jól éreztük magunkat. Megnéztünk nagyon, de nagyon régi iratokat is, és még a szekrényeket is arrébb csavarhattuk. Nagyon érdekes volt.

Vörös Orsolya, 6. osztályos tanuló

 

 

Lúdas Matyi

            Az alsó tagozatosok nagy izgalommal várták a Lúdas Matyi című előadást a komáromi VMK-ban. Sajnos a színdarab késve kezdődött, mivel a főszereplő nem érezte jól magát. Végül, egy kis várakozás után elkezdődött a gyerekek nagy örömére. A bábok mintha életre keltek volna. Lúdas Matyi története mindenkinek nagyon tetszett. A mese végén nagy taps kerekedett, és szép élményekkel tértünk haza.

Szalay Sára, 4. osztályos tanuló

 

A padlás

            Iskolánk felső tagozatosai ellátogattak A padlás című előadásra a komáromi Jókai Színházba. Nekem nagyon tetszett az előadás. Remek volt a díszlet, főleg a robot. Az előadás arról szólt, hogy négy szellem egy padlást keres, hogy eljöjjon értük a Révész. Csak az láthatta a szellemeket, akinek tiszta a lelke. A végén eljött a Révész, de ő ottmarad a padláson.

Pataki Viktor Béla, 8. osztályos tanuló

 

Budapesten jártunk

            Február végén, egy péntek délelőtt útnak indultunk egy kisbusznyi diákkal és pedagógussal Budapestre. Már napokkal előtte készültünk erre a napra kultúrműsorral, kiállítással, hogy Budpesten a Magyarság Házában bemutassuk kis falunkat. A nap folyamán sok szórakozásban volt részünk. Éva nénivel az Édesség és szelfi múzeumban voltunk. Nagyokat nevettünk, és sok vicces szelfit készítettünk. Egy rövid plázázás és ebéd után megérkeztünk a Magyarság Házába, ahol az  előadásunk nagy sikert aratott. Miután megnéztük mások műsorát is, fáradtan, de rengeteg élménnyel elindultunk haza.

Téglás Gergely, 6. osztályos tanuló

 

 

A Tompa Mihály Szavalóverseny iskolai fordulója

            A Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Verseny iskolai fordulója február 19-én került megrendezésre. Reggel, miután megérkeztünk, a 7. és 9. osztályosok átvonultak az osztályunkba a székeikkel, és elkezdtük a versenyt. Először a versmondók versenyeztek, majd a prózamondók, akik minden évben egy kicsit kevesebben vannak. Mikor vége lett, felöltöztünk, mert ellátogattunk a komáromi levéltárba, majd a Jókai Színházban megnéztük A padlás c. színdarabot. A kiértékelésre másnap reggel került sor.

Ádám Boglárka, 8. osztályos tanuló

 

 

 

 Komáromi Pedagógiai Napok, 2019. február 19-23.

Olvasóvá nevelés – rendhagyó irodalomóra a 9. osztályban - 2019. február 20., Marianum, Komárom

(a XXIV. Komáromi Pedagógia Napok programja)

 

            Február 20-án, szerdán egy rendhagyó irodalomórán vettünk részt a Marianumban, melynek vezetője Kuklis Katalin színész-drámatanár volt, a Vekker Műhely oszlopos tagja. A kilencedikes diákok Katalin irányításával dolgozták fel az internetes zaklatás témakörét egy sci-fi novella kapcsán. A gyerekek rendkívül fegyelmezettek és együttműködőek voltak, valódi élmény volt látni az egyes feladatokat a gyakorlatban is megvalósulni. Érett, már-már felnőttes gondolatmenetek születtek, majd a foglalkozás végeztével a pedagógusok kerekasztalbeszélgetése következett a látottakkal, hallottakkal kapcsolatban. Sokat tanultunk, és reméljük, jövőre is részesei lehetünk egy hasonlóan építő jellegű foglalkozásnak.

Mgr. Hencz Kornélia és Mgr. Németh Nóra

„Miért nem ért?” – beszéd- és hangészlelés fejlesztése óvodásoknál - 2019. február 20., Felvidéki Magyar Pedagógusok Háza, Komárom

(a XXIV. Komáromi Pedagógia Napok programja)

 

            Bár a szakmai tréning elsősorban az óvónőket szólította meg, több iskola is képviseltette magát elsős tanítónők által. Hiszen a beszédhanghallás kifejlődése és tökéletesedése 4-8 éves korig tart. Ez azt jelenti, hogy legkésőbb 5 éves korban már fejlettnek kéne lennie! Ennek ellenére gyakran találkozunk komolyabb hiányosságokkal még az első osztályba beíratott gyerekeknél is. (ahol értelemszerűen már nem ezzel kéne foglalkozni L) Markovics Tímea foglalkozásvezető, a Comenius Pedagógiai Intézet óvodapedagógiai főmunkatársa alapos és élményszerű előadását gazdagon fűszerezték a jelenlevő óvónők praktikus hozzászólásai, kérdései. Öröm volt hallani, hogy az előadó - mint tapasztalt óvónő-, minden helyzetre saját példával és a megoldásra tett javaslattal állt elő. És a hab a tortán az utolsó blokk volt: amikor konkrét és a munkámba beépíthető gyakorlatias játékokat próbálhattunk ki. Örülök, hogy részese lehettem ennek a tréningnek.

Mgr. Hovany Renáta

 

Képzés címe: Gömbi geometria

Időpontja: 2019. február 20. , szerda délelőtt 9:00 – 13:00

Helyszín: Tarczy Lajos Alapiskola Hetény

Létszám: 18 pedagógus 11 iskolából

                   Tarczy Lajos Alapiskola Hetény – 6 pedagógus

                   Marianum Egyházi Iskolaközpont – 1 pedagógus

                    Corvin Mátyás Alapiskola Gúta – 1 pedagógus

                    Perbetei Alapiskola – 1 pedagógus

                    Ady Endre Apaliskola Párkány – 1 pedagógus

                    Selye János Gimázium Komárom – 1 nyugdíjas pedagógus

                    Édes Gergely Alapiskola Madar – 3 pedagógus

                    Nagymácsédi Alapiskola – 1 pedagógus

                    RPK Galánta, Mentor TT – 1 pedagógus – munkatárs

                    Kossányi József Alapiskola és Óvoda Szentpéter – 1 pedagógus

                    Katona Mihály Alapiskola Búcs – 1 pedagógus

Előadó neve: Lénárt István – ELTE Tanárképző Kar

Csoportvezető neve: Czibor Angelíka

Gömbi geomentria című interaktív foglalkozás leginkább matematikát, geometriát oktató pedagógusoknak szólt, de ugyanolyan hasznos volt a földrajzot oktató pedagógusok  számára is.

Az előadó két interaktív tanítási órát tartott 1 -  1 osztály tanulóinak bevonásával, melyeken élményszerűen, szemléletesen  rengeteg segédeszköz használatával, megismertette  a tanulókat a gömbifelszín geometria alapjaival. Célja volt, hogy az euklideszi geometria síkbeli alakzataihoz kapcsolódó alapismeretek felhasználásával gondolkodásra késztesse a tanóra résztvevőit, és a gömbi geometria legalapvetőbb fogalmait tisztázva, felkeltse a tanulók érdeklődését, és megmutassa a matematikai tudományok új lehetőségeit. A tanulók gondolkodás- és látásmódjának formálásával pedig hozzájárult a tananyag részét képező euklídeszi geometria jobb megértéséhez is. A gömbi geometria nálunk nem képezi a kötelező tananyag részét, de alapjainak élményszerű oktatása nagyszerűen használható gondolkodásfejlesztésre.

A bemutató tanórák után a pedagógusokkal folytatott konzulátció során a gömbi geometria egyes tantárgyak oktatásában való felhasználási lehetőségeivel  is megismerkedtünk -   pl. ilyen tantárgy a földrajz,

Továbbá a tanár úr személyiségén keresztül ízelítőt kaphattunk a matematika kompexitásából, más tudományokkal, művészetekkel való összefüggéseiből.

Végezetül a módszertani nap hasznosnak bizonyult a szakmai tapasztalatcsere szermpontjából is. Lehetőségünk volt a természettudományi tantárgyak oktatása során felmerülő problémákról beszélgetni.

 

diákunk tollából:

Gömbi geometriája

            Ezen a geometriaórán megtanultuk azt, hogy a gömbnek mennyi útja van, ami a legrövidebb. Kaptunk egy narancsot, melyre rajzoltunk. A narancs megmutatta a legrövidebb utakat. Nagyon sok kérdésre válaszoltunk, melyek hamisak vagy igazak voltak, erre megkaptuk a helyes válaszokat. Mivel más tanárok is voltak a sulinkban, ezért fegyelmezetten viselkedtünk. Ez a nap nagyon érdekes volt.

Vadkerti Bence, 6. osztályos tanuló

Képzés címe: Drogprevenciós előadás

Időpontja: 2019. február 22. , péntek délután 17:00 – 19:00

Helyszín: Tarczy Lajos Alapiskola Hetény

Létszám: 18 pedagógus 8 iskolából

                   Tarczy Lajos Alapiskola Hetény – 9 pedagógus

                    Édes Gergely Alapiskola Madar – 3 pedagógus

                    Kossányi József Alapiskola és Óvoda Szentpéter – 1 pedagógus

                    Speciális Alapiskola Komárom – 1pedagógus

                    Speciális Alapiskola Ógyalla – 1 pedagógus

                    Marcelházi Alapsikola – 1 pedagógus

                    Gáspár Sámuel Alapiskola és Óvoda Csicsó – 1 pedagógus

                    Építőipari Szakközépiskola Ógyalla -   1 pedagógus

 

Előadó neve: Klobusitzky György – Budapesti Rendőrtiszti Főiskola nyugalmazott adjunktusa

Csoportvezető neve: Czibor Angelíka

A XXIV. KoPeNa témájába (Innovációk és digitalizáció a 21. sz.-ban) beilleszthető a 21. sz. ifjúságára leselkedő veszélyekre való figyelemfelhívás is – innovációs módszerekkel és eszközökkel.

A kétórás komplex ifjúságvédelmi előadáson az érdeklődő pedagógusok mellett a hetényi  Tarczy Lajos Alapiskola 7., 8. és 9. osztályos tanuói, valamint szüleik is részt vettek. Tanár Úr elmondása szerint, ezidáig intézményünk az egyetlen olyan helyszín, ahol az előadást a szülők és tanulók együtt abszolválják, bár szerinte ez a legjobb útja a valódi prevenciónak.

Az előadás leginkább azon pedagógusok számára volt hasznosítható, akik iskolájukon drogprevenciós megbízottak, etikát oktatnak, osztályfőnöki tevékenységet folytatnak. 

A Tanár Úr az ifjúság  szórakozóhelyeihez kapcsolható ún. „diszkóbalesetektől“ indulva a legális drogok fogyasztásának veszélyeit kitárgyalva jutott el az illegális drogok bemutatásához. Az előadás szemléletessége, interaktivitása, az információk aktualitása, a modern technikai eszközök „bevetése“, a valódi életből vett konkrét példák és képek biztosították azt, hogy a két óra alatt a részt vevő pedagógusok, szülők és gyerekek egyetlen percig sem unatkoztak, viszont rengeteg új ismeretre tettek szert. Az előadás fontos hozadéka az is, hogy tévhiteket tesz helyre, és a fiatalokra leselkedő valódi veszélyekre szuggesztív erővel hívja fel a figyelmet.

A jelen lévő pedagógusok közül többen úgy ítélték meg, hogy iskolájukon szintén szükség lenne az ilyen típusú megelőző előadásra. A jövőben szándékoznak ezt meg is szervezni, ami az előadás egyértelmű hozadéka.

 

diákunk tollából:

Klobusitzky György előadása

            2019. február 22-én, pénteken Klobusitzky György mestertanár látogatott el az iskolánkba, és tartott előadást az idősebb diákoknak, szülőknek. Az előadás témája a fiatalokra leselkedő veszélyek voltak, főként a közlekedési balesetek és a kábítószerek. Az előadás körülbelül két óra hosszú volt, de nagyon érdekes volt és humoros, érdeklődést keltő. Nekem személy szerint nagyon tetszett, mindenkinek ajánlanám, fiataloknak és idősebbeknek is egyaránt.

Pákozdi Benedek, 9. osztályos tanuló