Március

Tábita bábcsoport vendégszereplése Brüsszelben

A Hetényi Református Keresztyén Egyházközség több éve sikeresen működő bábcsoportja, a TÁBITA, melyet Écsi Gyöngyi református lelkész, báb- és előadóművész vezet, a Carpathia - Közép-Európai Kapcsolatok Egyesülete meghívásának eleget téve 2012. március 16-án útra kelt, hogy két bábelőadást tartson a Brüsszelben élő magyar családok, ill. azok gyermekei számára.

Mivel az utazást repülővel sikerült megoldani, a csoportot több felnőtt segítő is kísérte. A meghívó Carpathia Egyesület Brüsszel elővárosában, a festői környezetben lévő Kortenbergi Apátságban szállásolta el csoportunkat. Vendéglátóink többsége az Európa Parlamentben, ill. annak szervezeteiben dolgozik. Ezen a hétvégén azonban a mi ellátásunkat, ill. a brüsszeli magyar közösség kulturális programjának szervezését vállalták fel.

Első délutánunk bábpróbával, valamint a szülők, főleg Takács apuka segítségével újonnan készített „utazó díszlet“ összeállításával telt.

Az esténket már Leuven-ben töltöttük, abban a történelmi kisvárosban, amelynek magyar vonatkozása is van. Hiszen katolikus egyetemi könyvtárában 1982-ig őrizték a Leuveni Kódexet, amelyben az első magyar vers, az Ómagyar Mária- siralom található.

Szombaton Brüsszellel ismerkedtünk. Idegenvezetőnk, egy kolozsvári fiatal jogász hölgy volt, aki az EU emberjogi bizottságában fordítóként dolgozik. Bemutatta Brüsszel főterét, nevezetes építményeit, a királyi palotát, az Európa Parlament épületét, Brüsszel jelképét, a „pisilő fiút“. Két órát töltöttünk a hangszer múzeumban, melyben meglepetésünkre magyar népi hangszerekkel is találkozhattunk. Megtudtuk, hogy Belgiumból származik a hasábburgonya, a gofri, és nagy hagyománya van a minőségi csokinak, sörnek, valamint világhírű a brüsszeli csipke.

Vasárnap kora reggel, hatalmas bőröndökkel indultunk a fellépés színhelyére, hogy 10 órára előkészíthessük a díszletet. Magunk is meglepődtünk, mikor a nagy kultúrhelység megtelt magyarul beszélő gyerekekkel és szüleikkel. A látványos Édenkerti történet c. bábelőadás még a legkisebbek figyelmét is teljesen lekötötte, mindenki jól szórakozott. A hetényi gyerekek előadásán pedig érezhető volt, hogy élvezettel játszottak a távolba szakadt magyar közönségnek. A Noé bárkája c. bábjáték előtti szünetben pihenésképpen dalokat tanítottak a brüsszeli gyerekeknek, utána pedig Écsi Gyöngyi vezetésével rövid táncházat és gyermekfoglalkozást tartottak. Így mire a három órás előadásunk végére értünk, a brüsszeli magyar gyerekek megismerték a Felvidék és Mátyusföld földrajzi neveket, Komárom és Hetény nevezetességeit, megtanultak egy hetényi táncot és egy gyermekjátékot. Vendéglátóink, Fábián Ágnes, Kaluz Árpád és felesége Nórika, a Carpathia Egyesület vezetői, könnyes szemmel búcsúztak tőlünk, és arról biztosítottak, hogy élmény dús délelőttünkkel maradandó nyomot hagytunk a brüsszeli magyarok emlékeiben.

Brüsszeli tartózkodásunk ideje egybeesett az ottani március 15-i megemlékezéssel. Így az a megtiszteltetés érte csoportunkat, hogy mi szolgálhattunk ünnepi műsorral, ill. Palcsó Attila tiszteletes úr tarthatta az ünnepi megemlékezést és az istentiszteletet a Belgiumi Magyarok Egyesülete által fenntartott Magyar Házban. A zsúfolásig telt Magyar Házba többségében az 1956 után kitelepültek érkeztek. A megemlékezést Dr. Kállay Oszkár, a Belgiumi Magyarok Egyesületének elnöke nyitotta meg, majd Magyarország brüsszeli konzulasszonya köszöntötte a kokárdás vendégeket. Palcsó Attila tiszteletes úr ünnepi beszédét és történelmi visszatekintését a Hetényi Tarczy Lajos Alapiskola diákjainak műsora követte, majd a Komáromi Selye János Gimnázium és a Pápai Református Kollégium Gimnáziuma diákjainak színvonalas verses – dalos összeállítása következett, mely könnyeket csalt a magyarok szemébe. Mint utólag megtudtuk, minden március 15-i ünnepségükre hívnak vendégszereplőket, Magyarországról, Erdélyből, Kárpátaljáról, és a Magyar Ház fennállása óta most másodszor Felvidékről. 1996 óta egyetlen megemlékezés sem volt számukra olyan megható mint az idei, ezért Tóth Vladimir, a Magyar Egyesület aktív tagja hálájuk jeléül az 1848/49-es forradalom zászlaját adományozta a Hetényi Egyházközségnek, ill. a Tarczy Lajos Alapiskolának. Az ünnepi istentisztelet és az egész napos szolgálat után a gyermekek fáradtan tértek vissza a szálláshelyre, hogy felkészüljenek a másnap hajnali hazaindulásra.

Hiszem, hogy e csodálatos négy nap, melyet együtt tölthettünk Brüsszelben, nemcsak egy kirándulás volt, nemcsak egy fellépés és szolgálat, nemcsak egy nagy közösségi élmény, de olyan értékeket közvetített a mi gyermekeink számára is, mint a nemzeti összetartozás érzése, az öntudat és  magyarságtudat erősödése. Ez bizonyára kihatással lesz gondolkodásmódjukra, így egész jövőjükre, ezen keresztül pedig a helyi magyar közösség jövőjére is. Ezért köszönettel tartozunk elsősorban Écsi Gyöngyi és Palcsó Attila lelkészeknek, akik az utat megszervezték, az összes szülőnek, akik segítettek, valamint az összes támogatónak, akik a csoport utazásához anyagiakkal is hozzájárultak. Köszönjük Hetény Község Önkormányzatának, a Tarczy Lajos Alapiskola, a Komáromi Selye János Gimnázium, a Gútai Magán Szakközépiskola Szülői Munkaközösségének a diákjaik utaztatásához való hozzájárulást, Mészáros Alajosnak, az MKP EP-i képviselőjének a  helyi utazások támogatását, a Carpathia Egyesületnek a vendéglátást, valamint az 1956-os kitelepülőknek és a brüsszeli református gyülekezetnek az adományokat.

Czibor Angelika, a Tarczy Lajos Alapiskola igazgatója